Allegri i prerë: Luajmë për vendin e parë ndaj liderëve të Premier Ligës

14:59 | 22 Nentor 2021

Massimiliano Allegri beson se Chelsea nuk do t’i japë asnjë pikë referimi Juventusit pa Romelu Lukaku dhe zbulon se Dejan Kulusevski nuk u stërvit këtë mëngjes për shkak të një takimi me dentistin.

Lukaku kishte luajtur ndeshjen e parë në Torino të fituar nga “Zonja e Vjetër” në shtator, por më vonë ai mori një dëmtim në kyçin e këmbës që e mbajti atë jashtë fushës për më shumë se një muaj. Ai mund të bëjë rikthimin e tij kundër gjigantëve të Serie A nesër mbrëma.

Juventusi do të vizitojë Chelsean në Stamford Bridge nesër dhe një fitore do t’i lejonte “Bianconerët” të fitojnë Grupin H.

“Nesër do të luajmë për vendin e parë kundër liderëve të Premier Ligës dhe fituesve të Ligës së Kampionëve”, tha Allegri në një konferencë për shtyp.

“Pa Lukakun, ata kanë karakteristika të ndryshme ndryshe. Ata do të kenë më pak pika referimi dhe do të bëjnë më shumë kundërsulme.

“Lukaku është një pikë referimi. Ata fitojnë shpejtësi pa të dhe mbrojnë ndryshe.”

Tekniku italian po përballet edhe me disa lëndime, veçanërisht në mbrojtje. Danilo do të qëndrojë jashtë fushës për tetë javë dhe të dy Giorgio Chiellini dhe Mattia De Sciglio janë në tryezën e trajtimit.

“Ne kemi katër mbrojtës, duke përfshirë Alex Sandro. Në mesfushë, të gjithë janë në dispozicion përveç Bernardeschi-t”, tha Allegri.

“Danilo do të jetë jashtë për dy muaj dhe Kulusevski shkoi te dentisti. Kjo është arsyeja pse ai nuk u stërvit sot. Ai do të jetë i disponueshëm nesër.”

Paulo Dybala është rikuperuar nga një dëmtim i lehtë në këmbë. Ai stërviti me pjesën tjetër të skuadrës këtë mëngjes, por a është ai i aftë për të filluar?

“Nuk e di se sa kohë mund të luajë, por ai u stërvit me ekipin dhe është i disponueshëm”, pohoi Allegri.

“Moise Kean ose Alvaro Morata do të startojnë, ndoshta do të luajnë nga 45 minuta secili. Morata luajti mirë kundër Lazios, njëlloj si Kean kur u prezantua.

“Duhet të përmirësojmë përfundimin, krijojmë raste të rëndësishme, por shpesh herë pasimin e fundit e kemi gabim”, vazhdoi Allegri.

“Ne kemi nevojë për qetësi dhe mos nxitojmë për të shënuar gola. Ne shënuam dy gola kundër Lazios të shtunën, por mund të kishim shënuar më shumë. Janë parakushtet për të krijuar veprime, këtu duhet të përmirësohemi.”

Juventusit i mungon Ronaldo për sa i përket golave ​​të shënuar?

“Kjo është e kaluara, Ronaldo ka qenë një centralizues kudo që ka shkuar. Kemi shumë lojtarë që mund të shënojnë gola, ende nuk e kemi përmbushur potencialin tonë”, përfundoi Allegri. /Lajmi.net/