35 deputetë të PD-së mungojnë në Kuvendin Kombëtar, 17 të tjerë krah Berishës

Edhe pse u pa si një lëvizje për bashkimin e demokratëve, duket se shumica e deputetëve të PD-së nuk kanë marrë pjesë në Komisionin e Rithemelimit.

Lajme

30/04/2022 12:45

Kjo ka konfirmuar edhe një herë se grupi parlamentar i PD-së, vijon të jetë i përçarë, ku rezulton se 35 prej deputetëve nga 52 gjithsej, nuk kanë zgjedhur që t’i bashkohen Sali Berishës dhe Komisionit të Rithemelimit për mbledhjen e Kuvendit.

Ndër emrat që kanë refuzuar Kuvendin Kombëtar janë kryetari i grupit parlamentar, Enkelejd Alibeaj, Gazment Bardhi e Jorida Tabaku që dje u takuan me zyrtaren e lartë të DASH, Karen Donfried, ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike.

Në të njëjtën kohë Kuvendin e thirrur nga ish kryeministri Berisha e refuzuan edhe Ervin Salianji, Grida Duma, Agron Gjekmarkaj, Alfred Rushaj, Tomor Alizoti dhe Dashnor Sula. Siç ishte e pritshme, në mbledhjen e Kuvendit Kombëtar ka munguar edhe ish kryetari i demokratëve, Lulzim Basha.

Nga ana tjetër, 17 deputetë të grupit parlamentar marrin pjesë sot në Kuvend. 15 prej tyre kanë qenë që në fillim mbështetës të ish kryeministrit Berisha, ndërkohë që 2 të tjerë, Ina Zhupa dhe Kasem Mahmutaj janë bashkuar vetëm sot.

35 deputetët që nuk marrin pjesë

AGRON GJEKMARKAJ

ALFRED RUSHAJ

ANDIA ULLIRI

ARBI AGALLIU

BLEDJON NALLBATI

DASHNOR SULA

DHURATA ÇUPI

EMILJA KOLIQI

ENKELEJD ALIBEAJ

ERALDA BANO (TASE)

FATJON VEIZAJ

FERDINANT XHAFERRAJ

FLAMUR HOXHA

FLUTURA AÇKA

GAZMENT BARDHI

GRETA BARDELI

HELIDON BUSHATI

ILDA DHORI

JORIDA TABAKU

KASTRIOT PIROLI

XHELAL MZIU

KRESHNIK ÇOLLAKU

LEFTER GËSHTENJA

LINDITA METALIAJ

LULZIM BASHA

MERITA BAKIU

ORJOLA PAMPURI

RAMADAN LIKAJ

SAIMIR KORRESHI

SELADIN JAKUPLLARI

ZEF HILA

ZHENI GJERGJI

ERVIN SALIANJI

GRIDA DUMA

TOMOR ALIZOTI

17 deputetët që marrin pjesë

Agron Shehaj

Albana Vokshi

Belind Këlliçi

Bujar Leskaj

Edi Paloka

Edmond Spaho

Flamur Noka

Isuf Çelaj

Luan Baçi

Luçiano Boçi

Elda Hoti

Oerd Bylykbashi

Sali Berisha

Sorina Koti

Tritan Shehu

Ina Zhupa

Kasëm Mahmutaj. /Abcnews.al/