​Indi: Një infeksion i rrezikshëm kërpudhor po sulmon personat e shëruar nga COVID-19

16:53 | 9 Maj 2021

Vala e dytë e koronavirusit po prek Indinë, me rritjen më të madhe ditore të rasteve të reja në botë, dhe mjekët, përveç që vuajnë nga një numër i madh pacientësh dhe kapacitet të pamjaftueshëm spitalor, po përballen edhe me një rritje të infeksioneve të rralla të kërpudhave të mukormikozës , i cili sulmon ato që po rikuperohen ose janë rikuperuar nga COVID.

Është një infeksion shumë i rrallë i kërpudhës që më së shpeshti gjenden në tokë dhe bimë të kalbura. Një person infektohet nga thithja e sporeve dhe sëmundja ndodh te njerëzit me sistem imunitar të dobësuar ose ata që kanë diabet, përdorin kortikosteroide në mënyrë kronike, kanë acidozë metabolike ose kanë transplantuar organe.

Sulmon sinuset, sytë, trurin dhe mushkëritë dhe mund të jetë fatale për diabetikët ose ata me kancer dhe AIDS.

Një nga ata që lufton me këtë infeksion kërpudhor është një grua 25-vjeçare indiane me diabet, e cila u rikuperua nga koronavirusi tri javë më parë.

Ajo për herë të parë iu nënshtrua operacionit dje nga një specialist i veshit, fytit dhe hundës, pas së cilës iu nënshtrua tri orë operacionit në sy.

“Do t’ia heq syrin për t’i shpëtuar jetën. Kështu funksionon kjo sëmundje “, tha mjeku Akshay Nair për BBC.

Ai beson se në rastin e një gruaje të re indiane, mukormikoza, nga e cila shkalla e vdekshmërisë është 50 për qind, shkaktohet nga steroidet që ajo mori si pjesë e terapisë së sëmundjes COVID-19, e cila zakonisht u përshkruhet pacientëve me koronavirus të rëndë ose të rëndë.

Steroidet zvogëlojnë inflamacionin në mushkëri kur bëhet fjalë për COVID-19 dhe është treguar se ndihmojnë në parandalimin e dëmtimeve që mund të ndodhin në trup kur sistemi imunitar “nxehet” në luftën kundër koronavirusit. Por ato gjithashtu mund të shkaktojnë një rënie të imunitetit dhe të rrisin nivelet e sheqerit në gjak si te diabetikët ashtu edhe te jo-diabetikët me COVID.

Ulja e imunitetit shkakton mukormikozën

Besohet se kjo rënie e imunitetit është shkas për rastet e mukormikozës.

“Diabeti ul mbrojtjen imune të trupit, koronavirusi e bën atë më keq, dhe steroidet që ndihmojnë në luftën kundër COVID-19 shtojnë karburant në zjarr”, tha Nair, i cili punon në tri spitale në Mumbai, një nga qytetet më të goditura në Indi nga epidemia e koronavirusit.

Ai deklaroi se vetëm në prill kishte 40 pacientë që morën mukormikozë. Shumë prej tyre ishin diabetikë që shëroheshin nga COVID në shtëpi. 11 prej tyre u është nënshtruar një operacioni për heqjen e syrit.

Nga dhjetori në shkurt, vetëm gjashtë kolegë të tij në pesë qytete raportuan 58 raste të infeksionit. Shumica e pacientëve e fituan atë 12 deri në 15 ditë pasi u shëruan nga koronavirusi.

Një nga spitalet në Mumbai ka regjistruar 24 raste të mukormikozës në dy muajt e fundit, e cila është një rritje e konsiderueshme krahasuar me mesataren e mëparshme të gjashtë rasteve në vit. Nga ato raste, 11 humbën njërin sy dhe gjashtë vdiqën. Shumica e të sëmurëve janë diabetikë të moshës mesatare, të cilët u infektuan dy javë pasi u rikuperuan nga COVID-19.

“Ne tashmë po përballemi me dy deri në tri raste në javë. Është një makth i vërtetë në mes të një pandemie, “tha mjekia Renuka Bradoo pranë Spitalit Mumbai.

Simptomat e mukormikozës

Pacientët me mukormikozë më shpesh kanë një hundë të zënë ose gjakderdhje nga hunda, ënjtje dhe dhimbje në sy, rënie të qepallave, vizion të paqartë dhe, përfundimisht, humbje të shikimit. Njolla të zeza mund të shfaqen edhe në lëkurën rreth hundës.

Mjekët thonë se shumica e pacientëve me këtë infeksion ndodhin shumë vonë, në një kohë kur ata tashmë po humbin shikimin dhe zakonisht është e nevojshme të hiqni syrin, në mënyrë që infeksioni të mos përhapet në tru.

Në disa raste në Indi, mjekët deklarojnë se pacientët kishin mbetur pa të dy sytë, dhe në raste të rralla, të sëmurëve u duhej hequr nofulla për të parandaluar përhapjen e sëmundjes.

Ilaçi i vetëm që ndihmon në këtë rast është një injeksion që kushton 48 dollarë, dhe duhet të merret çdo ditë për tetë javë. Mënyra e vetme për të parandaluar këtë infeksion mykotik është të sigurohet që pacientët me COVID të marrin steroide në dozën e duhur dhe për kohën e duhur, si gjatë trajtimit ashtu edhe gjatë rikuperimit, sipas një mjeku nga Mumbai.