Vdes “themeluesi” i internetit – Lajmi.net
Vdes “themeluesi” i internetit
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 0:58, 18 April 2017
Ndërsa punonte në Pentagon në 1960 ai themeloi Arpanet, një rrjet kompjuterik i cili lidh me njëri tjetrin Qendra Kërkimore Amerikane.

Një prej themeluesve të interneti, Robert Taylor, është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 85 vjeçare.

Ndërsa punonte në Pentagon në 1960 ai themeloi Arpanet, një rrjet kompjuterik i cili lidh me njëri tjetrin Qendra Kërkimore Amerikane.

Në Xerox, ai mbikëqyri kompjuterin e parë me ikona desktop dhe një procesor word i cili përbënte bazat e Microsoft Word për kohën.

Prej kohësh ai vuante nga sëmundja e Parkinsonit. Ndërsa janë të shumtë ata që kanë luajtur rol në formësimin e internetit, të paktë kanë bërë aq kontribute sa Taylor.

Në 1999 ai u dekorua me Medaljen Kombëtare të Teknologjisë dhe Inovacionit në SHBA. Ai u tërhoq nga bota e teknologjisë në 1996. /PCWorld Albanian

Fjalët kyçe: themeluesi i internetit

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bike Rivals
  • Play World Soccer Champion