Të bësh rroba nga qumështi – Lajmi.net
Të bësh rroba nga qumështi
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 13:41, 8 August 2017
Në BE, banorët zhdukin rreth 88 milionë ton ushqime çdo vit, sipas vlerësimeve të fundit. Kjo është rreth 170 kilogram për person. Por, çka nëse shkencëtarët mund të kthejnë disa nga ato mbeturina në produkte të dobishme?

Një pjesë e konsiderueshme e mbeturinave ushqimore është qumështi. WRAP, një bamirëse e U.K. që ndihmon individët dhe organizatat të zvogëlojnë mbeturinat, thotë se 20 për qind e rreth 1.7 milion ton mbetjeve vjetore të krijuara gjatë prodhimit të ushqimit në U.K është qumështore, i dyti në vëllim vetëm pas mishit dhe peshkut, transmeton lajmi.net/

Megjithatë, është e mundur që mbetjet e qumështit të kthehen në një material të ri të habitshëm: fibra që mund të mbështillen dhe të endura për të prodhuar tekstil.

Beda Ricklin, drejtoreshë ekzekutive e Swicofil, një kompani fije dhe fije me bazë në Zvicër që shet fibra qumështi të prodhuar nga prodhuesit në Kinë, thotë se fibra qumështi është “një produkt shumë i butë dhe i butë” që përdoret kryesisht për veshje të veshur afër lëkurës, Si çorape dhe mbathje.

Ricklin thotë se çorapet e qumështit janë “shumë të këndshëm për t’u veshur, si lesh kashmiri ose mëndafshi”. Këto fibra luksoze, shton ai, janë krahasimet më të mira konvencionale për qumështin.

Fibra e qumështit nuk është e re. Ajo ishte duke u përdorur për veshje dhe sende shtëpiake gjatë viteve 1930 dhe 1940 si një zëvendësim për leshin. Më vonë, sintetika më e lirë si najloni u bë më popullore.

Në të kaluarën, kimikate të pakëndshme si formaldehidi përdoreshin për të forcuar fibrat. Sot, shumica e fibrave të qumështit janë të përzier me akrilonitrilin kimik të lidhësit, i cili është gjithashtu përbërësi kryesor i fijeve akrilike.
“Formaldehidi nuk është diçka që ju gjeni në fijet e qumështit sot”, thotë Ricklin. Fibrat e shitura nga Swicofil kanë marrë certifikimin ndërkombëtar Oeko-Tex Standard 100, që do të thotë se ato janë të lira nga kimikate të ndryshme që janë të dëmshme për njerëzit dhe mjedisin.

Sipas Ricklin, fibra ndihet shumë e bukur, është e mirë në lansimin e lagështisë nga trupi dhe ka vetitë e mëdha izoluese, por shton se ka një treg të kufizuar për shkak të kostos së saj. Për krahasim, poliestër kushton rreth $ 1 deri $ 2 për kilogram, ndërsa fibrat e qumështit janë afërsisht $ 25 deri në $ 35, edhe pse kjo është më e lirë se fibrat e tjera luksoze si mëndafshi.

Në Gjermani, një prodhues pretendon se ka zhvilluar një teknikë për krijimin e fibrave të qumështit që përdor vetëm përbërës natyralë. Dizajnerja e modës dhe themeluesja e Qmilk, Anke Domaske, fillimisht u interesua për fibrat e qumështit kur njerku i saj zhvilloi alergji pas diagnozës së kancerit dhe përpiqej të gjejë rroba që mund të vishte.
Domaske po kërkonte një pëlhurë pa kimik, pa pesticide. “Kur dëgjova për fibrat e qumështit, unë kam qenë shumë entuziast, sepse qumështi është i natyrshëm dhe i shëndetshëm”, shpjegon ajo. “Por kur kuptova se procesi i prodhimit përdor shumë kimikate, unë u zhgënjeva shumë.”

Domaske thotë se procesi i saj krijon një fibër që është “kaq e natyrshme që mund ta hani”.
Ajo shton: “Është gjithashtu antibakterial, retardant i flakës dhe rregullimi i temperaturës.” Përveç kësaj, mund të lahet në 60 ° C.

Fibra e Qmilk është prodhuar duke përdorur mbeturina nga qumështoret gjermane. “Në Gjermani, mbi dy ton qumësht shuhet çdo vit, sepse nuk është i përshtatshëm për konsum njerëzor”, thotë Domaske.

Sipas Domaske, një kilogram fibra qumështi mund të bëjë përafërsisht gjashtë bluza, ndërsa dy ton është e mjaftueshme për të bërë një T-shirt për çdo person në Amerikë – të gjithë 323 milion prej tyre – edhe pse aktualisht, ajo vetëm bën veshje.

Kay Politowicz, bashkë-themelues i Design Textiles Environment (TED) në Kolegjin e Arteve Chelsea në Londër, thotë, “Fibrat e reja të proteinave do të jenë një shtesë e madhe në botën e qëndrueshmërisë”, pasi ato ofrojnë “mundësinë e një ripërtëritshmërie Duke filluar dhe një përfundim të riciklueshëm për materialet që në të vërtetë ndihen mirë dhe të kryejnë në mënyrën që ju nevojitet “.

Ajo thotë, megjithatë, se gjithmonë do të ketë kundërshtarë. Njerëzit të cilët pyesin nëse duhet të përdorim qumështin e mbetur dhe të argumentojmë se ne nuk duhet të bazojmë një industri në mbetjet që nuk duhet të ndodhin. Megjithatë, mbeturinat janë atje. “Mund të keni një objektiv idealist dhe mund të jeni praktik – është për të gjetur atë ekuilibër”, shpjegon Politowicz.

Sipas WRAP, 200,000 ton të 340,000 ton qumësht të humbur gjatë prodhimit të produkteve të qumështit në U.K. është i shmangshëm. Duke lënë 140,000 ton mbetje që mund të jenë të pashmangshme. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO