Studimi: Përdoruesit e Android janë më besnikë se përdoruesit e iPhone – Lajmi.net
Studimi: Përdoruesit e Android janë më besnikë se përdoruesit e iPhone
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 22:01, 11 March 2018
Analistët dyshojnë se besnikëria ndaj sistemit operativ është e lartë, sepse përdoruesit mund të kalojnë tek smartfonë nga prodhues të tjerë.

Deri në vitin 2014, përdoruesit e Apple mbetën besnikë ndaj iPhone-it , ndërsa përdoruesit e Android ndonjëherë ndryshojnë kampin. Megjithatë, sipas një studimi të fundit, kjo ka ndryshuar ndjeshëm në vitet e fundit, raporton Techcrunch. Deri në fund të vitit 2017, besnikëria e sistemit operativ në Android është 91 për qind. Kur iPhone është 86 për qind, transmeton lajmi.net.

Sipas analistëve, kjo mund të ketë të bëjë me faktin se përdoruesit e Android kanë më shumë zgjedhje. Nëse nuk pëlqen një smartphone , mund të kalosh në një pajisje të palës së tretë pa lënë ekosistemin Android. Përdoruesit e Apple kanë këtë liri vetëm me kusht. Në pajisjet aktuale, ata mund të zgjedhin në mes të iPhone 8 dhe iPhone X.

Shumica e përdoruesve kanë gjetur sistemin e tyre operativ dhe rrinë me të. Si rezultat, Google dhe Apple gjithnjë e më shumë po përqëndrohen në shitjen e shërbimeve të tyre ekzistuese të klientëve në vend që të largojnë konkurrencën e tyre. Prodhuesit e studimit ende theksojnë se në numra absolutë, më shumë përdorues të Android po kalojnë te iOS , pasi sistemi operativ Android ka shumë përdorues në mbarë botën. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO