“Square” fiton Palmën e Artë në Kanë – Lajmi.net
“Square” fiton Palmën e Artë në Kanë
Autori: Lajmi.net CinemaEntertainmentKulturë/Arte 10:46, 29 May 2017
Regjisori suedez, Ruben Oslund, me filmin “Square” fitoi Palmën e Artë në Festivalin e 70-të të Filmit në Kanë.

“Square”, një satirë për përgjegjësin e një muzeu dhe jetën borgjeze në Evropë, ishte në mesin e 19 filmave konkurrues në festivalin prestigjioz.

Vendin e dytë e mori “BPM” (Beats Per Minutre), një film francez për fushatën e ndërgjegjësimit për AIDS-in në vitet 1980, ndërsa në vend të tretë u radhit filmi rus “Loveless”, për një fëmijë 12 vjeç, i cili zhduket gjatë divorcit të prindërve.

Regjisori dhe skenaristi spanjooll, Pedro Almodóvar, ka qenë president i jurisë së festivalit, ndërsa aktorja italiane, Monica Bellucci, ka bërë ceremonitë e hapjes dhe të mbylljes.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO