Piramidat në një peizazh të akullt: A ekzistonte një qytetërim i lashtë në Antarktidë? – Lajmi.net
Piramidat në një peizazh të akullt: A ekzistonte një qytetërim i lashtë në Antarktidë?
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 21:29, 3 December 2017
ancient-ice-pyramids
World Wide Web është gjithçka me imazhet e Google Earth të Antarktidës që duket se tregojnë piramidat në peizazhin e akullt.

Imazhet tregojnë atë që duket të jenë tre piramida me katër anët e ngjashme me piramidat e famshme të Gizës në Egjipt. A mund të jenë këto piramida autentike të bëra nga njeriu, të krijuara nga një qytetërim i lashtë?

Kush i krijoi piramidat?

Ka shumë teori rreth origjinës së këtyre piramidave. Disa nga sugjerimet më të diskutueshme janë se piramidat ishin mbetje të një qytetërimi të mëparshëm Atlantik në Antarktidë, ose se ato ishin ndërtuar nga jashtëtokësorët, transmeton lajmi.net.

Studiuesit e tjerë kanë sugjeruar një shpjegim natyror gjeologjik për piramidat e Antarktidës. Këta shkencëtarë kanë sugjeruar se “piramidat”, mund të jenë nunataks.
Nunataks janë majat e maleve që shtrihen përmes akullit dhe janë më të larta se terreni përreth.

the-aheloy-nunatak

Hulumtimi i Dr. Charles Hapgood
Dy nga ‘piramidat e Antarktidës’ mund të gjenden 10 milje (16 km) nga bregu. Piramida e tretë ndodhet pranë bregut.
Zbulimi i këtyre piramidave tregon se Antarktida mund të ketë qenë e banuar nga njerëzit dikur në 6,000 vitet e fundit. Ishte rreth kësaj kohe që njeriu po ndërtonte piramida në Botën e Vjetër.
Kërkimi i Charles Hapgood mbështet ekzistencën e mundshme të një qytetërimi të lashtë në një kontinent i cili tani është i mbuluar nga akulli.

map-of-the-world_0
Në Hartat e Mbretërve të Detit të Lashtë, Dr. Charles Hapgood botoi Harta Piri Reis e Antarktidës. Ky hartë e shekullit të 16-të tronditi botën sepse tregoi mënyrën se si Antarctica dukej pa akull.
Harta e Pirit Reis u gjet në Turqi. Një oficer i marinës turke dërgoi hartë në Uashington Hydro Graphic Bureau në vitin 1953.
M.I. Walters, inxhinier kryesor i Byrosë, i dërgoi hartën Arlington H. Mallery për t’u vlerësuar. Mallery përcaktoi se harta e Piri Reis ishte plotësisht e saktë dhe mund të ishte kopjuar nga një hartë e bërë 6,000 vjet më parë.

Harta e botës nga admirali otoman Piri Reis, i tërhequr në 1513. (Domain publik)
Duke konfirmuar hartën Piri Reis
Harta Piri Reis e Antarktidës është shumë e saktë. Duke përdorur sisteme sizmike dhe sonare, studiuesit zbuluan se nën kapakun e akullit bregdetet, vargjet malore, pjerretat etj. Në hartën e Piri Reis përputheshin me tokën Mbretëresha Maud, Antarktidë.

antarctic-pyramids
Olhmeyer, kreu i ekspeditës britaniko-suedeze në Antarktidë shkroi Hapgood letrën e mëposhtme:
“I nderuar Profesor Hapgood,

Kërkesa juaj për vlerësimin e disa veçorive të pazakonta të hartës së Piri Reis Antarktidë të vitit 1513 nga kjo organizatë është shqyrtuar. Pretendimi se pjesa e poshtme e hartës portretizon Bregun Princeshës Martha të Mbretëreshës Maud Toka, Antarktik, dhe gadishulli Palmer, është i arsyeshëm. Ne gjejmë se kjo është më logjike dhe në të gjitha gjasat interpretimi i saktë i hartës.

Detaja gjeografike e treguar në pjesën e poshtme të hartës bie shumë mirë me rezultatet e profilit sizmik të bërë në krye të kapakut të akullit nga ekspedita suedeze-britanike në Antarktik të vitit 1949. Kjo tregon se bregdeti ishte hartuar para se të ishte mbuluar nga kapaku i akullit. Kjo pjesë e akullit të Antarktidës është falas.

Kapaku i akullit në këtë rajon është tani rreth një milje i trashë. Nuk kemi asnjë ide se si të dhënat në këtë hartë mund të pajtohen me gjendjen e supozuar të njohurive gjeografike më 1513. “- Harold Z. Olhmeyer, nënkolonel, komandant i USAF

antarctic-pyramid

Letra nga Ohlmeyer konfirmoi teorinë e Dr. Charles Hapgood se harta e Piri Reisit ndoshta kopjohej nga një hartë e bërë në kohët e lashta.
Dr. Charles Hapgood shkroi në Maps of the Kings të detit të lashtë se ai ishte i sigurt se edhe pse Harta e Piri Reis përmban gjurmë dhe gjatësi të përshkruara në kënde të drejta në një gjeometri të avionit tradicional, ajo duhej të ishte bazuar në një hartë më të hershme.

ancient-ice-pyramids
Hapgood ishte i sigurt se harta ishte e lashtë në origjinë sepse krijuesi i hartës së Piri Reis përdorte trigonometrinë sferoide e cila mendohej të ishte shpikur në shekullin e 18, edhe pse harta e Piri Reis është datuar në 1513.
Pa marrë parasysh se çfarë mund të jetë origjina e piramidave të dëborës, zbulimi i këtyre tipareve misterioze do të rrisë spekulimet mbi vendbanimin e mundshëm të njeriut të Antarktidës në historinë e kohëve të fundit.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO