Opinion – Page 17 – Lajmi.net

Aktuale

Garë energjike në Obiliq

Në Kuvendin Komunal të Obiliqit tash e katërmbëdhjetë vjet në pushtet ka qenë Lidhja Demokratike e Kosovës e cila në opozitë është ballafaquar me Partinë Demokratike të Kosovës dhe Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës....

29 November, 2013Lexo më shumë

Muharrem Shabani thërret LDK-në

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të kësaj komune, Muharrem Shabani, është zgjidhje që për një nuancë mund të dallohet nga kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës, Bajram Mulaku....

29 November, 2013Lexo më shumë

Malishevë – Davidi sfidon Goliatin

Grupi i analistëve dhe gazetarëve ka ardhur në përfundim se Ragip Begaj i IQM'së është kandidati që duhet të udhëheqë Malishevën për katër vite me radhë. ...

29 November, 2013Lexo më shumë

Heroi i Prishtinës

Uroj që i zgjedhuri ta drejtojë Prishtinën si të ishte shtëpia e tij dhe qytetaret si të ishin fëmijët e tij. ...

29 November, 2013Lexo më shumë

Sot, të gjithë vlonjatë

Më 28 nëntor, ne shqiptarët nga Shkodra apo Korça, nga Tropoja apo Saranda, jemi të gjithë vlonjatë! Në nëntor ne kujtojmë figurat që na bashkojnë. ...

28 November, 2013Lexo më shumë

Urrejtja parazgjedhore

Kosova nuk ka kapacitete të mjaftueshme për të menaxhuar a përballuar gjithë këtë urrejtje politike, e cila është prodhuar në mënyrë sistematike në javët e mbrama....

27 November, 2013Lexo më shumë

Rahovecianët nuk gabojnë me asnjërin kandidat

Balotazhi për Rahovec tani është në garë në mes dy kandidatëve, Idriz Vehapit të PDK-së dhe Smajl Latifit të AAK-së. Dallimi në mes tyre është i papërfillshëm....

27 November, 2013Lexo më shumë

Panairi i Gënjeshtrave

Të gjitha këto realitete të rreme pra, janë vetëm bijëza, nipçe e kopile të një Universi të tërë, ngritur në thelb, dhe ky thelb dhemb për të gjithë njëlloj, po aq sa mbi Jetën edhe mbi Vdekjen....

26 November, 2013Lexo më shumë

Politika e jashtme dhe roli i qytetarëve

Vendimet në të mirën e bashkësisë ndërkombëtare vlejnë. Kauzat vlejnë. Kështu shpëtoi Kosova. Dhe kështu do të mund të ndihmonte edhe Shqipëria, së bashku me mbështetjen popullore. ...

23 November, 2013Lexo më shumë

Njohja e klikimeve

Nuk ka asnjë produkt, ide, besim, fe apo shërbim që është shpërndarë më shpejt në historinë e njerëzimit sesa Facebook'u. ...

22 November, 2013Lexo më shumë

Dhembja që na bën bashkë

Sokol Olldashi nga heshtja e tij na fton të reflektojmë në heshtje. Shqipëria sot, si Ballkani dje, prodhon më shumë ankth, tension dhe nervozizëm sesa mund të konsumojë. Duhet të jetë kështu? Natyrisht që jo!...

21 November, 2013Lexo më shumë

I dashur Sokol

Sot dhimbja në zemrat tona është më rëndë se guri, zija më e zezë se nata, më e zezë se ajo kthesa që të zuri pritë dhe vitin e dytë të rinisë së burrit të çoi tinëzisht miku ynë i dashur në banesën e përjetësisë. ...

21 November, 2013Lexo më shumë

Kush i prin shtetit?

Qytetari një herë në katër vjet udhëheq me shtetin: Për 12 orë, aq sa zgjasin votimet. Në katër vjetët tjerë, opozita, qytetari, mediat, OJQ-të, kushdoqoftë, kritikon e proteston, bën gjithçka, por nuk udhëheq me shtetin....

20 November, 2013Lexo më shumë

Shembulli që dha Kosova

Kemi dhënë shembullin më të mirë se Kosova është vend demokratik dhe se procesi zgjedhor është mbajtur në frymën dhe kulturën politike të lartë....

19 November, 2013Lexo më shumë

Të vërtetat përgjysmë të armëve kimike

Për nga natyra, shoqëria civile, veç përmasës protestative, ka dhe përmasën e raportimit dhe të ekspertizës. Kjo ekspertizë i mungoi tërësisht protestës. ...

19 November, 2013Lexo më shumë

Kush ia fut kot, Rama apo Ambasadori Amerikan?

Ka shume arsye të besohet se është Kryeministri që ia futi kot dhe pra, ka të drejtë Ambasadori Amerikan kur tha që SHBA do të zhgënjehej nga përgjigja JO....

18 November, 2013Lexo më shumë

Një teori e madhe e bashkuar ekonomike?

Çka, në të vërtetë, po i pengon ekonomistët dhe politik-bërësit për të zhvilluar, ose së paku për t’u munduar, që të arrijnë një teori të unifikuar të ekonomisë?...

17 November, 2013Lexo më shumë

Hyrje në demokraci

Nga e hëna në të premte zgjati protesta e parë kuptimplotë në historinë e Shqipërisë paskomuniste. ...

17 November, 2013Lexo më shumë

Rama dëgjoi zërin e popullit

Kryeministri Edi Rama u paraqit çka ai në të vërtetë edhe është: intelektual i rendit të parë, demokrat i rendit të parë, politikan largpamës, përfaqësues i denjë politik, shtetëror e intelektual i Shqipërisë sot....

16 November, 2013Lexo më shumë

Përse duhet të gëzojmë?

Kjo betejë vendosi disa standarde lirie dhe fuqie të shoqërisë civile shqiptare, të cilët nëse nuk ruhen në të ardhmen, do të provojnë se nuk kanë qenë të mbështetura në rrënjët e tyre, por në politikë....

16 November, 2013Lexo më shumë

E vërteta e armëve kimike në Shqipëri

Me besnikërinë e plotë ndaj Shqipërisë dhe respektin më të madh ndaj miqve e partnerëve tanë të pazëvendësueshëm, ata e kanë marrë vendimin tim e mësojeni tani edhe ju: Shqipëria e ka të pamundur të përfshihet në këtë operacion....

15 November, 2013Lexo më shumë

Çmimi “Nobel” për Shqipërinë

Çmimin do ta marrim për zbulimin e kurës për shërimin e idiotizmit. Mjafton që çdo idiot të ulet, qoftë edhe një ditë, në karrigen e Kryeministrit. ...

15 November, 2013Lexo më shumë

Ditari i Zgjedhjeve në Veri

Ambasadori Fletcher M.Burton, Shef i Misionit të OSBE’së në Bosnjë dhe Hercegovinë, ka mbajtur ditar gjatë zgjedhjeve lokale në Mitrovicën e Veriut, më 3 nëntor. Ai rrëfen për sulmet në Veri dhe përshtypjet e tij për Prishtinën....

14 November, 2013Lexo më shumë

Ky është një akt përdhunimi

Personalisht kështu e përjetoj dhe e shoh jo vetëm unë, por shumica dërrmuese e shqiptarëve. Na kanë gjetur të varfër, na kanë gjetur pa brekë dhe duan edhe të na përdhunojnë....

13 November, 2013Lexo më shumë

Dështimi i ‘Kosova e Re’

Fatkeqësisht, rryma nuk bëhet dot me fjalë të kota. Sepse kështu me siguri që do të ishim të parët në këtë pjesë të Evropës. Dhe më gjerë....

13 November, 2013Lexo më shumë

Demokracia e Kosovës i reziston ekstremizmit

Si Ministër i Jashtëm i Kosovës, unë nuk jam i kënaqur me rolin që ka luajtur Beogradi në procesin zgjedhor....

12 November, 2013Lexo më shumë

Pushtetin apo Shqipërinë?

Si mundte të kalohet nga mospranimi i mbetjeve dhe plehrave në pranimin e armëve kimike, enkas të gatitura për shkatërrim në masë?...

11 November, 2013Lexo më shumë

Ruhuni nga librat!

“Ruhuni nga librat!” sidomos nga ata libra që t’i tregojnë moderatorët e televizorëve, sikur të ishin kanoçe me “Red Bull”....

10 November, 2013Lexo më shumë

Për uniformat fetare

Ata që reduktojnë lirinë fetare në një pikë të vetme – uniformën fetare në shkolla fillore dhe të mesme, realisht nuk janë shumicë në këtë vend dhe duhet të mësojnë se Shteti dhe Kushtetuta janë mbi libra fetarë....

9 November, 2013Lexo më shumë

Kundër homofobisë

LGBT nuk e kanë vetëm me martesën. E kanë me pranimin dhe jo përjashtimin. Me integrimin dhe jo margjinalizimin. Me të qenit dinjitozë deri në fund dhe jo për kapriçio dasmash....

6 November, 2013Lexo më shumë

Kadeli dhe kastraveci

Mazhorancat, më fal, kastravecët, rriten më të shëndosha, më të fuqishme me pesticide. Ja, nga 84 deputetë u bënë 85 tani. ...

6 November, 2013Lexo më shumë

Cili shekull aziatik?

Ka zhvillime në Azi që reflektojnë dhe përforcojnë nacionalizmin në rritje në gjithë rajonin. Është e nevojshme diplomacia më intensive dypalëshe në mes të qeverive aziatike për t'i zgjidhur mosmarrëveshjet e kahmotshme....

2 November, 2013Lexo më shumë

Opozita nuk sfidon bastionin e Shtimes

Grupi i analistëve dhe gazetarëve të mbledhur nga Instituti D4D ka ardhur në përfundim që Naim Ismaili i PDK-së është kandidati më adekuat për të udhëhequr me Komunën e Shtimes....

1 November, 2013Lexo më shumë

Punës njeriun apo njeriut punën

Shkurt, gjykoj se, me gjithë disa deklarata të mediatizuara të Kryeministrit Rama që i paralajmëron deputetët të mos kërkojnë vende pune për kushërinjtë, ka shumë të dhëna që tregojnë se po veprohet sipas logjikës klientelare....

31 October, 2013Lexo më shumë

Dilemë për Mitrovicën

Grupi i analistëve dhe gazetarëve të mbledhur nga Instituti D4D ka ardhur në përfundim që Agim Bahtiri i AKR-së dhe kandidati i pavarur Nexhmedin Spahiu, janë më adekuatët për të shkuar në balotazh për Mitrovicën....

31 October, 2013Lexo më shumë

Investoni në Kosovë

Unë ju ftoj për të investuar në Kosovë. Ne vijmë nga vende të cilat ndajnë tradita të ngjashme dhe i japim punës së njëjtën vlerë. Le të gjejmë mënyrat e bashkëpunimit që do të kontribuojnë për mirëqenien e vendeve tona. ...

30 October, 2013Lexo më shumë

Topalli për Ferizajn

Grupi i analistëve dhe gazetarëve të mbledhur nga Instituti D4D ka ardhur në përfundim që Faton Topalli, kandidat i Lëvizjes Vetëvendosje, është përzgjedhja më adekuate për të drejtuar Komunën e Ferizajt....

30 October, 2013Lexo më shumë

Shpresa dhe dyshime

Ekonomia jonë është një ekonomi kriminale në pjesën më të rëndësishme të saj dhe politika jonë është shprehje e interesave të kësaj ekonomie. ...

30 October, 2013Lexo më shumë

Garë e ngushtë për Istogun

Grupi i analistëve dhe gazetarëve të mbledhur nga Instituti D4D ka ardhur në përfundim që Rugova i LDK'së dhe Kadaj-Bujupi e AAK'se duhet të shkojnë në balotazh në Komunën e Istogut....

29 October, 2013Lexo më shumë

Shpend Ahmeti për Prishtinën

Grupi i analistëve dhe gazetarëve të mbledhur nga Instituti D4D ka ardhur në përfundim që Shpend Ahmeti, kandidat i Lëvizjes Vetëvendosje, është përzgjedhja më adekuate për të drejtuar Prishtinën....

28 October, 2013Lexo më shumë

Kosova nuk ka qenë kurrë Turqi

Historikisht Kosova nuk ka qenë Turqi edhe gjatë shekujve të sundimit të Perandorisë Otomane, për faktin e thjeshtë se atëherë Turqia vetë nuk ishte Turqi. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Freski për Gjakovën

Grupi i analistëve dhe gazetarëve të mbledhur nga Instituti D4D ka ardhur në përfundim që Mimoza Kusari-Lila, kandidatja e Aleancës Kosova e Re (AKR), është përzgjedhja më adekuate për të drejtuar këtë komunë....

27 October, 2013Lexo më shumë

Kush duhet ta udhëheqë Klinën?

Kandidati i AAK-së për Kryetar të Komunës së Klinës, Enver Berisha, është vlerësuar më lartë se kundërkandidatët e tij. ...

26 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play 8 Ball Pool
  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball