MIT ekstradoi dy terroristë të lartë të FETO-s nga Azerbajxhani dhe Ukraina – Lajmi.net
MIT ekstradoi dy terroristë të lartë të FETO-s nga Azerbajxhani dhe Ukraina
Autori: Lajmi.net Bota 15:54, 12 July 2018
Sipas të dhënave të siguruara, dy pjesëtarët e FETO-s janë kapur pas një operacioni të inteligjencës turke

 Agjencia turke e Inteligjencës, MIT, ka kapur dhe ka sjellë në Turqi dy terroristë të lartë të organizatës terroriste FETO në Azerbajxhan dhe Ukrainë, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas të dhënave të siguruara, dy pjesëtarët e FETO-s janë kapur pas një operacioni të inteligjencës turke.

Bëhet fjalë për İsa Özdemir, i kapur në Azerbajxhan, dhe Salih Zeki Yiğit, i kapur në Ukrainë, të cilët me avion special janë sjellë në Stamboll.

Dy pjesëtarët e FETO-s kërkoheshin me akuzën e “pjesëmarrjes në organizatë të armatosur terroriste”.

İsa Özdemir, i diplomuar në Universitetin Shtetëror të Bakus në vitin 1997, një periudhë ishte përgjegjës për çështje të veçanta të organizatës terroriste në Azerbajxhan. Özdemir bëhet e ditur të ketë qenë edhe arkëtar i FETO-s në Azerbajxhan. Ai ishte pronar i firmës Avro 2000, e cila kryente aktivitete të maskuara në sektorin e ndërtimit në emër të organizatës terroriste në Baku.

Ndërkaq, Salih Zeki Yiğit, i kapur në Ukrainë, është zbuluar të ketë qenë epror i biznesmenëve të lidhur me FETO-n në Mersin të Turqisë. Yiğit ka kryer transferimin e parave të mbledhura në emër të “bamirësisë” drejt Pensilvanisë dhe për financimin e shkollave të organizatës në Afrikë. Ai është arratisur nga Turqia pas tentativës për grusht shteti më 15 korrik të vitit 2016.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO