Rajoni – Lajmi.net

Aktuale

Mediat kroate: Treni provokues tregoi që Serbia është 100 vjet mbrapa

Mediat kroate janë marrë intensivisht me tentim agresionin e Serbisë ndaj Kosovës me trenin “kishtar”....

16 January, 2017Lexo më shumë

Treni i Kralevës hyn në Mitrovicë pa leje të autoriteteve të Kosovës (Video)

Treni që u nis nga Beogradi drejt veriut të Mitrovicës nuk ishte as i pari e as i fundit që mori rrugë drejt Kosovës nga shteti serb. Edhe para të shtunës por edhe dy ditëve të fundit, dy herë në ditë, një tren lëvizë nga Kraleva e Serbisë për në Mitrovicën e Veriut, njofton Klan Kosova....

16 January, 2017Lexo më shumë

Rrena e madhe e Vuçiqit, thotë se nuk e dinte çfarë vizatimesh kishte në tren (Video)

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, thotë se nuk e kishte ditur se në trenin e nisur për Kosovë kishte vizatime e slogane....

16 January, 2017Lexo më shumë

Vazhdon inati i Serbisë për trenin, akuza ndaj Amerikës për mbështetje të Kosovës

Ministri serb, Aleksandër Vulin, ka reaguar ndaj deklaratës së Ambasadës Amerikane në Prishtinë. Ai ka thënë se në vend që të bëhet thirrje për paqe, justifikohet emërimi i dhunës dhe kërcënimeve me armë duke pretenduar shkeljen e marrëveshjes së Brukselit....

16 January, 2017Lexo më shumë

Imami thirrje nga xhamia: Banorët të lënë ushqim për kafshët në natyrë

Ibrahim Ozkaya, imam në xhaminë e fshatit Taşlıca të komunës Korkut në provincën Muş të Turqisë, së bashku me xhematin hedhin ushqim në natyrë për kafshët e egra të cilat kanë vështirësi të gjejnë ushqim për shkak të motit të ftohtë dhe reshjeve të borës, raporton Anadolu Agency (AA)....

16 January, 2017Lexo më shumë

Shqiptarët, turp nga HIV/AIDS

Shqiptarët kanë ende turp nëse konstatojnë se janë prekur nga HIV/AIDS. Në Institutin e Shëndetit Publik janë konstatuar raste të cilët pasi janë diagnostikuar nuk kanë pranuar të marrin terapinë vetëm që të mos u merret vesh nga të tjerët se janë prekur nga virusi i HIV/AIDS....

16 January, 2017Lexo më shumë

Analistët serbë: Nikoliq i papërgjegjshëm, ROSU realitet i ri në veri të Kosovës

Deklarata e presidenti të Serbisë, Tomisllav Nikoliq se “nëse duhet, do ta dërgojë ushtrinë në Kosovë për t’i mbrojtur serbët” është propagandë dhe e papërgjegjshme, ka vlerësuar analisti serb, Dushan Janjiq. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

CNN: Kosova dhe Serbia po flasin për luftë!

Treni propagandues dhe provaktiv serb është bërë lajm botërorë. Ndalja e tij nga autoritetet e Kosovës që ta vazhdonte rrugën nga Beogradi për në Mitrovicë, ka ngjallur reagime të shumta në Serbi....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ahmeti: Ja se çka do të vendos BDI

“Në BDI po zhvillohet debat i hapur dhe konstruktiv a ato përfshijnë koalicion me VMRO, me LSDM, koalicion të gjërë politik qeverisës, të mbeturit në opozitë si dhe përsëritja e zgjedhjeve”, ky ka qëndrimi i kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti i shprehur në takimin me ambasadoren gjermane në Shkup, Kristine Althauser....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mogherini: Tensionet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë të larta

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini ka vlerësuar sot se tensionet në raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë të larta, por të dyja palët po tregojnë vendosmëri dhe po punojnë në procesin e dialogut që për qëllim ka përmirësimin e jetës së njerëzve në terren....

16 January, 2017Lexo më shumë

Shpërthim në Turqi: Një i vrarë, tre të plagosur

Një polic është vrarë, ndërsa tre të tjerë janë plagosur pas një shpërthimi në një makinë policie në qytetin Dijaarbakir....

16 January, 2017Lexo më shumë

Serbia krahason “trenin rus” me dronin “Autochthonous” në Beograd

Zyrtari i lartë i SNS-së, partisë së kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq, Millovan Drecun thotë se treni i cili udhëtonte nga Beogradi në drejtim të Mitrovicës “ishte tren krejt i zakonshëm” dhe se reagimet për të ishin provokime....

16 January, 2017Lexo më shumë

Rritet presioni ndaj Vuçiqit dhe Nikoliqit: Nuk ‘mbrohet’ Kosova me tren dekorativ

Treni ‘dekorativ’ i nisur për Kosovë, i cili të shtunën u ndal në Rashkë në udhëtimin e parë të drejtpërdrejt nga Beogradi në Mitrovicë pas 18 vjetësh, ka ngjallur reagime të shumta jo vetëm në Kosovë, por edhe në Serbi....

16 January, 2017Lexo më shumë

Vështirësitë nga dëbora: Zinxhirë në disa akse, disa zona mbesin pa rrymë

Në vend kanë rifilluar reshjet e dëborës. Kryesisht të prekura janë zonat e veriut dhe juglindja, më konkretisht në Kukës, Shkodër, Dibër, Elbasan dhe Korçë....

16 January, 2017Lexo më shumë

NATO: Jemi të gatshëm të reagojmë, por pas Policisë së Kosovës

Aleanca Veri atlantike, NATO, i ka bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit “që të përmbahen dhe të angazhohen në dialog”....

16 January, 2017Lexo më shumë

Shoqata e malazezëve të Kosovës: Lista Srpska luftënxitëse, po luan me jetët e serbëve

Malazezët e Kosovës kanë reaguar ndaj politikës luftënxitëse të zëvendëskryeministrit të Qeverisë së Kosovës, Branimir Stojanoviqit, i cili thotë se nuk e njeh atë qeveri, por pranon dhe shfrytëzon të gjitha benificionet materiale të po asaj qeverie, - thuhet në reagimin e Shoqatës dhe të Unionit të Malazezëve të Kosovës....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mediat serbe i kundërvihen Nikoliqit: JO LUFTË ME KOSOVËN! (Foto)

Pas incidentit me trenin provokues serb, në të cilin shkruante “Kosova është Serbi” në 21 gjuhë, politikanët serbë, duke nisur nga presidenti Nikoliq e kryeministri Vuçiq, dolën e thanë se “janë gati ta dërgojnë ushtrinë në Kosovë”....

16 January, 2017Lexo më shumë

Kërcënimet ndaj Kosovës, Nikoliq takohet me ambasadorin amerikan

Presidenti serb Tomislav Nikoliq do të takohet nesër me ambasadorin amerikan në Beograd, Kyle Scott, thuhet në një deklaratë nga zyra e tij....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ligji i ri, shqiptarët do të përgjohen edhe në dhomat e gjumit

Shqiptarët do të jenë më të përgjuar se herët e tjera madje dhe brenda shtëpive me kamera. Projektligji i ri i paraqitur në Kuvend, si pjesë e paketës së reformës në drejtësi, “Për përgjimin e komunikimeve elektronike” do të japë mundësi të pakufizuar organeve të specializuara, tashmë dhe me synimin e parandalimit të ndonjë krimi, të “fusin hundët” dhe në ambientet private, shtëpi apo vende të tjera te të dyshuarit, raporton “Shekulli”....

16 January, 2017Lexo më shumë

Deputeti kroat: Armiqtë e Kosovës, janë ata politikanë që i shërbejnë SHBA-së

Autori i dy librave ‘Si është krijuar paraja’ dhe ‘Mekanika e Parasë’ Ivan Pernar është njëri prej politikanëve më interesant në skenën politike kroate. Si deputet në Kuvendin e Republikës së Kroacisë, ai njihet për qëndrimet e tij kontroverse, qoftë për sa i përket politikës së brendshme, po aq edhe asaj të jashtme....

16 January, 2017Lexo më shumë

Viktima e shtatë nga të ftohtit në Shqipëri

Edhe pse vala e madhe e të ftohtit kaloi temperaturat janë ende nën zero në zonën juglindore....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ish ministri serb i Mbrojtjes: Nikoliq po nxitë konflikte të reja

Ish ministri serb i Mbrojtjes në kohën e Boris Tadiqit, Shutanovac tha sot se presidenti serb, Tomisllav Nikoliq me deklarata luftënxitëse po e nxeh edhe me tej konfliktin duke i dërguar serbët e Kosovës në rreziqe te reja. Shutanovac në një deklaratë për mediat në Serbi ka thënë se Nikoliq “në vend që të qetësojë […]...

16 January, 2017Lexo më shumë

Mediat gjermane: Treni provokues drejt Kosovës nxori fytyrën e vërtetë të Vuçiqit dhe Serbisë

Njeriu i fortë i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, për të cilin Bashkimi Evropian e lavdëron për politikën e tij të qetë, ka treguar se është ndryshe. Para trenit Franca ka arrestuar ish kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinajn - në bazë të një urdhër-arresti serb, i cili akuzohet nga Beogradi për krime lufte. Prishtina e percepton si provokim të rëndë.”...

16 January, 2017Lexo më shumë

Spahiu “ua bënë qejfin serbëve”, thotë se trenin duhet të shkojë deri në Fushë Kosovë

Analisti kosovar, Nexhmedin Spahiu, i vetmi që ka folur për mediat serbe, thotë se treni provokativ serb që ilegalisht tentohej të vendosej linja Beograd-Mitrovicë, nuk duhet të lëvizë vetëm në veri të Kosovës, por duhet ë shkojë deri në Fushë Kosovë....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ja si tallen boshnjakët me serbët për trenin që dështoi të hynte në Kosovë (Foto)

Incidenti me trenin serb i cili ishte nisur nga Beogradi në drejtim të Mitrovicës, ka ngjallur shumë reagim dhe i ka tensionuar raportet ndërmjet shtetit të Kosovës dhe atij të Serbisë....

16 January, 2017Lexo më shumë

Kjo është situata në Luginë të Preshevës pas tensioneve të fundit

Gjatë fundjavës së kaluar në vendkalimet administrative në Konçul dhe Dobrosin në drejtim të Kosovës nuk ka pasur rrethana të jashtëzakonshme...

16 January, 2017Lexo më shumë

Bashkëpunim Maqedoni – Japoni për liqenin e Ohrit

Enti hidrologjik i Ohrit dhe Muzeu i liqenit Biva në Japoni do të nënshkruajnë një marrëveshje bashkëpunimi për të forcuar bashkëpunimin dypalësh Maqedoni-Japoni në sferën e shkencore, përcjell Telegrafi Maqedoni....

16 January, 2017Lexo më shumë

Treni serb, Bushati: Kërcënimet dhe tonet e larta duhet të ulen

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati në një postim në llogarinë e tij në Facebook ka reaguar rreth deklaratave të fundit të udhëheqësve serb....

16 January, 2017Lexo më shumë

Kjo është arsyeja pse u rrëzua aeroplani turk

Aeroplani i transportit i kompanisë turke u rrëzua në një fshat në Kirgistan, për shkak të gabimit të pilotit, janë këto rezultatet e para nga hetimi i zyrtarëve lokal....

16 January, 2017Lexo më shumë

Dorëzohen nisma mbikëqyrëse ndaj portaleve online në Maqedoni

Drejtoria për mbrojtje të të dhënave personale ka pranuar disa nisma për mbikëqyrje dhe ekspertizë ndaj mediave, respektivisht portaleve online për informim, përcjell Telegrafi Maqedoni....

16 January, 2017Lexo më shumë

37 viktima dhe 32 ndërtesa të shkatërruara nga rrëzimi i aeroplanit turk (Video)

Të paktën 37 persona kanë vdekur nga rrëzimi një aeroplani mallrash në një fshat pranë kryeqytetit kirginstansk në Bishkek....

16 January, 2017Lexo më shumë

Drecun thotë se ROSU vendosi eksplozivët në hekurudhë

Zyrtarët serb kanë vazhduar me deklarata provokuese ndaj Kosovës rreth ngjarjeve të fundit që kanë të bëjnë me trenin nacionalist të kthyer mbrapsht....

16 January, 2017Lexo më shumë

Basha dënon sjelljen e Serbisë: Shqipëria të bëj më shumë për Kosovën

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka dënuar me ashpërsi sot, sjelljen destabilizuese të Serbisë jo vetëm ndaj Kosovës, por ndaj gjithë rajonit: "Në emër të PD-së në dhe emrin tim, - tha Basha, - dua të dënoj pa asnjë ekuivok, sjelljen dhe tonet destabilizuese të Serbisë. Përtej sezonit elektoral që sapo është hapur në Serbi, sjellja dhe gjuha e Beogradit sjellin në vëmendje aktet destabilizuese për paqen në rajon dhe regjimet e tejkaluara të Slobodan Milosheviçit."...

16 January, 2017Lexo më shumë

Rama: Pa artin e kulturën evropiane, identiteti ynë nuk është i plotë

Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë pret ekspozitën e parë të këtij dimensioni në Shqipëri: KRYEVEPRAT e artit italian të viteve 1900. Kjo ekspozitë që ofron më shumë se 100 vepra të shkëlqyera të Galerisë së Artit Modern të Romës, përfaqëson një kontribut thelbësor në historinë e artit italian të shekullit të XX. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Reportazhi i Daily Mail: Shqipëria është e bërë për të shijuar pushime familjare

Gjirokastra është një pikë nisje ideale për të studiuar jugun e Shqipërisë. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Tri tërmete gjatë natës në Shqipëri

Disa tërmete kanë rënë në Shqipëri gjatë natës duke u gdhirë dita e sotme. Të dhënat vijnë nga instituti i Sizmiologjisë në Itali. Këta bëjnë të ditur se tërmeti më i fortë ka qenë prej 3.6 gradë të shkallës Rihter dhe ka rënë në kufi me Kosovën....

16 January, 2017Lexo më shumë

Zjarr në një nënstacion elektrik në Tiranë

Një zjarr në rënë në mesnatë në nënstacionin elektrik të Kasharit, në orën 2:30....

16 January, 2017Lexo më shumë

Vulin: Beogradi nuk heq dorë nga serbët e Kosovës

Ministri për Punë dhe çështje sociale në Serbi, Aleksandër Vulin, ka thënë se serbët e Kosovës kanë mbajtur guximshëm kurajën për liri...

16 January, 2017Lexo më shumë

Jeremiq do të garoj për president të Serbisë

Ish-ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiq, tha se do të garojë për president në zgjedhjet e këtij viti....

16 January, 2017Lexo më shumë

Aktivistja serbe lëshon studion gjatë debatit me Vuçiqin (Video)

Jelena Miliq, drejtoresha e Qendrës për Studime Euroatlantike ka lëshuar studion gjatë debatit me kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq që po mbahej në televizionin “Pink”....

15 January, 2017Lexo më shumë

Vuçiq: Urtësia jonë ruajti paqen në veri, ndryshe do kishte të vdekur nga të gjitha anët

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se rreth orës 4:00 të mëngjes, ka kuptuar se ka grupime të forcave shqiptare kundër të gjitha marrëveshjeve ndërkombëtare....

15 January, 2017Lexo më shumë

Fatos Nano rikthehet në Tiranë (Foto)

Sa herë që ai shfaqet në media, të gjithë janë shumë kurioz mbi aktivitetet e tij....

15 January, 2017Lexo më shumë

Rama, në ditëlindjen e Isa Boletinit, flet për Specialen e për trenin

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka kujtuar heroin Isa Boletini në datën e ditëlindjes së tij, që përkon edhe me masakrën e kryer në Reçak....

15 January, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Mos e gjykoni nga jashtë këtë shtëpi 135 vjeçare, ja si duket brenda
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play iStunt 2