Krijesa misterioze shihen duke u larë në brigjet franceze – Lajmi.net
Krijesa misterioze shihen duke u larë në brigjet franceze
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 0:02, 9 August 2017
Qindra krijesa të verdha me gëzof të materialit misterioz janë parë duke u larë në brigjet e Francës veriore në javën e kaluar.

Këto krijesa janë gjetur përgjatë gjithë bregdetit të Kanalit të Anglisë, sipas Shoqatës Sea-Mer, një organizatë jofitimprurëse që mbron bregdetin nga ndotja.

Grumbujt misteriozë të verdhë duken si sfungjera, ose ndoshta topat më të mëdhenj të dyllit ndonjëherë, transmeton lajmi.net.

Deri më tani, askush nuk e di saktësisht se prej çfarë materiali misterioz janë këto, edhe pse një konkurrent kryesor është dylli parafini.

Autoritetet pretendojnë se masat e verdhë të sfungjerit nuk janë të rrezikshme, të paktën për njohuritë e tyre, njoftoi raporti i përditshëm i lajmeve The Local. Mostrat janë duke u dërguar në CEDRE (Qendra për Dokumentimin, Hulumtimin dhe Eksperimentimin mbi Ndotjen e Ujit), e cila duhet të ketë rezultate brenda një jave, njoftoi La Voix du Nord.

Megjithatë, Jonathan Hénicart, president i Shoqatës Sea-Mer, i tha një kanali televiziv lokal televiziv francez se nuk ka asnjë mënyrë për të ditur me siguri nëse materiali është i sigurt dhe kështu që nuk duhet të preket.

“Duket se vjen nga një produkt i naftës”, tha Hénicart për kanalin BFMTV. “Mund të vijë nga një produkt poliuretani që përdoret zakonisht për ndërtimin. Dhe ajo erë shumë, shumë lehtë të parafines. ”

Hénicart i tha La Voix du Nord se materiali i brishtë është i yndyrshëm ndaj prekjes, por duket pak si topa të verdhë poliuretanit. Një teori është se materiali vjen nga yndyrat e nxehta në shkarkimin e anijes, e cila ngrihet kur godet ujërat e ngrysura të detit, njoftoi La Voix du Nord.

Në një email për Live Science, Hénicart tha se materiali që shihet duke u larë në breg këtë javë nuk duket si shkumë polietern, por duket më shumë si parafini, ose dylli qiri, i cili shpesh lahet në breg përgjatë vijave bregdetare.

Dylli i parafines zakonisht përbëhet nga fillesa të gjata të hidrokarbureve dhe përdoret për izolim, lubrifikim, mbrojtje korrozioni, kozmetikë dhe qirinj. Parafini shpesh transportohet në sasi të mëdha nga anijet e cisternave.

Vija bregdetare e Kanalit të Anglisë, ku shihet; sheh trafik të rëndë të anijeve. Si rezultat, gjërat e çuditshme që lahen në breg nuk janë të rralla. Në përgjithësi, plazhet janë si idilike dhe burimi i disa gjërave vërtetë të çuditshëm. Nga balenat e vdekura, të kalbura, në topa të akullta, në turbinat misterioze të detit, sendet e çuditshme, brutale dhe hutuese gjithmonë po flaken në tokë nga deti. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO