Karikoni celularin në lokale? Ja çfarë rrezikon – Lajmi.net
Karikoni celularin në lokale? Ja çfarë rrezikon
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 20:09, 14 March 2017
Nëse e keni zakon të karikoni telefonin tuaj në baret ku pini kafe apo në restorante jeni duke bërë një gabim shumë të madh.

Kjo pasi të dhënat tuaja mund të hakohen shumë më lehtë kështu.

Drew Paik, themelues i firmës Authentic 8 i tha CNN se hakerat aksesojnë prizat në publik dhe lidhjen me ëi-fi me anë të një teknike të quajtur “juice Jacking”.

Kjo pasi USB-ja që lidh telefonin me karikuesin është e dizejnuar për të traansmetuar të dhëna, shkruan Techsot.al.

Pra sipas Paik telefoni juaj kompromentohet nëse ju e karikoni në një prizë në publik.

Hakerat mund të shikojnë fotot tuaja, tekstet, emailet dhe potencialisht cdo gjë tjetër në telefon. Ato mund të aksesojnë edhe tastjerën dhe kamerën tuaj.

Kjo formë e hakimit është e pamundur të mposhtet.Për këtë arsye e këshillueshme është që gjithmonë të keni me vete një bateri portabël .

Karikojeni këtë bateri në shtëpitë tuaja, në një vend të sigurtë dhe kur bateria tju lërë në baltë kur të jeni në publik, përdorni vetëm këtë bateri portabël.

 

Fjalët kyçe: lokale, Telefoni

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master Japan
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play iStunt 2