Gruaja indiane zgjidh një problem matematikor, të pazgjidhur për 70 vjet – Lajmi.net
Gruaja indiane zgjidh një problem matematikor, të pazgjidhur për 70 vjet
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 12:24, 12 October 2017
Matematika ka qenë gjithmonë një lëndë komplekse të cilën rrallë e kanë kuptuar njerëzit.

 

Me më shumë se një milion teori dhe ekuacione për t’u zgjidhur, jo të gjithë arrijmë t’i zgjidhim në kohë të duhur, shkruan ntd.tv, transmeton lajmi.net

Një ekuacion është bërë i popullarizuar për faktin se ka mbetur i pazgjidhur për 70 vjet.

Neena Gupta ka fituar çmimin nacional të shkecës për zgjidhjen e problemit matematikor ‘të pamundshëm’.

Përkundër faktit se matematicentët e tjerë me rast të pranimit të këtij çmimi do të shkonin në vende të tjera të botës qoftë për t’u shëtitur apo edhe për të jetuar, Gupta ka dëshirë të qëndrojë në Indi dhe të punojë në kohë të plotë në fakultetin INSA. /Lajmi.net/

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Urban Basketball
  • Play Urban Basketball