Egjipti me projektligj për ndalimin e burkës – Lajmi.net
Egjipti me projektligj për ndalimin e burkës
Autori: Lajmi.net BotaLajme 23:14, 8 November 2018
Egjipti po diskuton një projektligj të ri që do ndalojë gratë të mbajnë burka në hapësirat publike, si pjesë e një fushate qeveritare kundër interpretimeve ekstremiste të Islamit.

Burka, e përdorur kryesisht në kulturat islame, është vela që mbulon tërë fytyrën e një gruaje, përveç syve.

Të shtunën, deputetja Ghada Ajami paraqiti një projektligj në parlamentin egjiptian duke kërkuar një gjobë prej 56 dollarë për gratë që sfidojnë ndalimin e propozuar.

Gjoba do të dyfishohet për shkelëset e përsëritura.

Ajami theksoi në shtyp se qëllimi i projekt-ligjit është “të mbështesë përpjekjet e shtetit në luftën kundër terrorizmit”.

Në projekligj thuhet se burka do të ndalohej në hapësirat publike egjiptiane “në çdo kohë dhe në çdo rrethanë”.

Hapësira publike do të përfshijnë, ndër të tjera, spitale, klinika shëndetësore, shkolla, kinema, teatro, biblioteka publike, muzeume dhe ndërtesa qeveritare.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO