Bota – Page 580 – Lajmi.net

Aktuale

Rusia i referohet pavarësisë së Kosovës duke mbrojtur atë të Krimesë

MPJ e Rusisë përmendi se deklarata e pavarësisë së Krimesë i referohet shpalljes së pavarësisë së Kosovës për të cilën OKB ka thënë se nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Megjithatë, Rusia refuzon ta njohë Kosovën si shtet të pavarur....

11 March, 2014Lexo më shumë

Pavarësia e Krimesë i referohet pavarësisë së Kosovës

Parlamenti i Krimesë shpalli sot pavarësinë e këtij rajoni nga Ukraina. Në Deklaratën e Pavarësisë është përdorur si referencë Opinioni i GJND'së rreth shpalljes së pavarësisë së Kosovës....

11 March, 2014Lexo më shumë

Krahasimi Kosovë-Krime krijon Xhungël

Qeveria e Republikës Çeke ka kundërshtuar krahasimin e çështjes së Kosovës me atë të Gadishullit të Krimesë në Ukrainë. Ministri i Jashtëm i këtij vendi, Lubomir Zaoralek, është kundër tërheqjes së paraleleve mes Kosovës dhe rajoneve tjera në botë....

10 March, 2014Lexo më shumë

New York Times: Kosova dhe Krimea nuk kanë të përbashkëta

The New York Times shkruan për kërkesën e Rusisë për ta marrë Krimenë dhe konstaton se Krime e Kosova nuk kanë asgjë të ngjashme. Analizohen rastet e ndarjes së rajoneve nga shtetet. Sqarohet e drejta për vetëvendosje dhe integriteti territorial i një shteti....

9 March, 2014Lexo më shumë

Gjermania në alarm nga rritja e numrit të azilkërkuesve

Në vitin 2013, numri i azilkërkuesve nga Bosnja dhe Hercegovina në Gjermani është rritur për 104 për qind, ndërsa i atyre nga Kosova për 74.5 për qind, por ka të ardhur edhe nga Rusia, përfshirë edhe Çeçeninë....

8 March, 2014Lexo më shumë

Aeroplani me 239 pasagjerë humb sinjalin

Një aeroplan malajzias që po bartte 227 udhëtarë dhe 12 anëtarë të ekuipazhit nga Kuala Lumpur në Pekin, raportohet të jetë rrëzuar në Detin e Kinës Jugore të shtunën, kanë raportuar mediat vietnameze duke cituar një zyrtar të marinës....

8 March, 2014Lexo më shumë

BE: Situata në Krime nuk krahasohet me Kosovën

BE thotë se situata në Krime nuk ka asgjë të ngjashme me situatën që ishte në Kosovë. Me këtë, zyrtarë të BE’së kanë kundërshtuar pohimet e zyrtarëve rusë të cilët pretendonin se Krimesë i duhet i njëjti trajtim sikurse Kosovës. ...

7 March, 2014Lexo më shumë

SHBA nuk njeh rezultatin e referendumit të Krimesë

Pas raundit të katërt të diskutimeve në Këshillin e Sigurimit të OKB’së, Ambasadorja Samantha Power tha se Rusia e ka gjetur të izoluar nga anëtarët tjerë të Këshillit, pasi që të gjithë kanë ngritur shqetësime për sovranitetin e Ukrainës....

7 March, 2014Lexo më shumë

Memorial interesant për viktimat e Breivikut në Norvegji

Artisti Jonas Dahlberg, tha se “Plagët e Kujtesës” risjell përvojën fizike të largimit, reflektimit nga humbja e përhershme e papritur”. Rrënojat nga dheu i nxjerrë nga shkëmbi do ta formojnë një pjesë të memorialit në Oslo ku Breivik detonoi një bombë....

6 March, 2014Lexo më shumë

Parlamenti i Krimesë voton t’i bashkohet Rusisë

Parlamenti i Krimesë ka votuar sot që t’i bashkohet Rusisë. Në anën tjetër Bashkimi Europian është duke u munduar që të gjej forma që t’i bëjë presion Rusisë që të tërhiqet nga ky territor ukrainas....

6 March, 2014Lexo më shumë

Paditi prindërit pse nuk ia paguan studimet

Rachel Canning ka paditur prindërit e saj nën pretekstin se ata nuk i kanë paguar shpenzimet për ta çuar në shkollë. Gjykata ka vendosur në favor të prindërve të saj. Tash ajo do kthehet në shtëpi, e prindërit e saj i premtojnë se do ta çojnë në universitet....

5 March, 2014Lexo më shumë

Hillary Clinton e krahason Putinin me Hitlerin

Clinton tërhoqi paralele ndërmjet retorikës së Hitlerit se gjermanët etnikë që jetojnë në shtetet fqinje të cilat i pushtoi më vonë, janë të shtypur, dhe asaj të Vladimir Putinit se rusët etnikë në Ukrainë janë nën kërcënim nga nacionalistët dhe radikalët....

5 March, 2014Lexo më shumë

Hajde ta kallim…

Nga tymnaja që shkaktojnë flakët e mëdha, shumë personave u duhet ndihma mjekësore në Indonezi. Vlerësohet se rreth 30 mijë njerëz nga province Riau, në ishullin Sumatra, janë sëmurë si pasojë e ekspozimit në ajër të dendur. Pamjet janë shokuese....

4 March, 2014Lexo më shumë

Kojshi kojshi, por gazi me pare

Vitin e kaluar e kishte toleruar, por tani kur janë acaruar raportet, Rusia po ia përmend Ukrainës borxhin për gazin natyror. Rusia gjithashtu ka anuluar programin e dhënies së gazit me çmim të lirë. Kojshi i keq!...

4 March, 2014Lexo më shumë

John Kerry sjell në Ukrainë 1 miliard dollarë

Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry, ka udhëtuar për në Ukrainë për t’u shprehur mbështetjen amerikane liderëve të rinj të vendit. Bashkë me solidarizimin, ai ka dërguar në Kiev edhe një pako 1 miliard dollarëshe të ndihmës për energji....

4 March, 2014Lexo më shumë

SHBA-Rusi, debate të ashpra në Këshillin e Sigurimit

Ambasadorët e SHBA’ve dhe Rusisë në OKB kanë shkëmbyer fjalë të ashpra në New York të hënën. Churkin i Rusisë tha se është fjala për mbrojtjen e rusëve në Krimea, ndërsa Power e Amerikës u shpreh se Rusia po përpiqet ta bindë botën se e zeza është e bardhë....

3 March, 2014Lexo më shumë

Radikalizmi islamist duhet trajtuar si abuzim

Kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson, thotë se radikalizmi duhet konsideruar si abuzim ndaj fëmijëve. Vlerëson se ligji duhet ndërruar dhe rastet kur fëmijët mundohen të radikalizohen nga prindërit e tyre, duhet marrë nën përkujdesin e shërbimeve sociale....

3 March, 2014Lexo më shumë

Rusët e krahasojnë Krimenë me Kosovën

Edhe një krahasim tjetër i rusëve me Kosovë. Zyrtari i Dumës, Aleksej Puskov, thotë se populli i Krimes në Ukrainë duhet të ketë të drejtë të vetëvendosë ashtu sikurse populli i Kosovës. Sipas tij, Kievi nuk është në gjendje ta kontrollojë situatën në Ukrainë....

3 March, 2014Lexo më shumë

Rusia jep ultimatum deri në mëngjes

Ushtria ruse në Krime i ka dhënë ultimatum forcave të Ukrainës që të dorëzohet deri në mëngjes, në të kundërtën do të sulmojë. Deri më tani, shumica e bazave ushtarake në Krime janë nën kontrollin e ushtrisë ukrainase, por të rrethuar me forca pro-ruse....

3 March, 2014Lexo më shumë

Më shumë trupa ruse në Krimea, Ukraina e gatshme për luftë

Rusia ka forcuar kontrollin e saj ushtarak në Krimea, rajon i Ukrainës, duke marrë kështu de fakto kontrollin, pavarësisht kërkesave perëndimore që ajo të tërhiqet....

3 March, 2014Lexo më shumë

Perëndimi kundërshton ashpër ndërhyrjen e Rusisë në Ukrainë

Zyrtarë të lartë perëndimor i bëjnë thirrje Rusisë që të mos e shkelë sovranitetin e Ukrainës. William Hague, kërkon zgjidhje sa më të shpejtë të krizës nga palët, ndërsa, Andres Fog Rasmusen i bën thirrje Rusisë, për siç tha ai, de-eskalim të tensionit....

2 March, 2014Lexo më shumë

Gjermania shteti më pozitiv, Irani më negativi

Gjermania u radhit në krye të listës me 59 për qind ë të anketuarve që e mendonin se ky shtet ndikon pozitivisht. Irani edhe një herë u radhit si vendi më negativ. Votimi tregon se imazhi i vendit më popullor europian është përmirësuar ndjeshëm në vitin 2013....

1 March, 2014Lexo më shumë

Cila është fuqia e ushtrive të Ukrainës dhe Rusisë?

Miratimi i kërkesës së Vladimir Putinit nga Parlamenti rus për t’i dhënë leje ushtrisë që të hyjë në territorin e Ukrainës ka futur këto dy vende pranë një konflikti të armatosur. Por sa janë të barabarta ushtritë e dy vendeve në një përplasje të mundshme?...

1 March, 2014Lexo më shumë

Kalifornia tronditet pas arrestimit të oficerëve të policisë

Shefi policor në detyrë dhe një pjesë e oficerëve të policisë janë akuzuar për krime përfshirë shitjen apo faljen e disa veturave të konfiskuara nga banorë të varfër hispanikë, në King City të Kalifornisë. Mosbesimet kishin filluar që prej kohësh. Hetuesit i dëgjuan njerëzit – shumë prej tyre që nuk mund të flisnin gjuhën angleze […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Pandeli Majko: Po kthehet rendi i pasigurisë ndërkombëtare

Deputeti shqiptar Pandeli Majko ka shprehur keqardhje që Rusia po ecën mbi precedentët evropiane të nazizmit gjerman të kohës së Luftës së Dytë Botërore. Për më keq, sipas Pandeli Majkos, ky hap e kthen rendin e pasigurisë ndërkombëtare....

1 March, 2014Lexo më shumë

Klitschko kërkon mobilizim të ushtrisë së Ukrainës

Vitali Klitschko thërret Parlamentin e Ukrainës që të mobilizojë ushtrinë ukrainase. Kjo kërkesë e Klitschko bëhet në kohën kur Parlamenti i Rusisë ka miratuar angazhimin e forcave të armatosura ruse në territorin ukrainas....

1 March, 2014Lexo më shumë

Ukraina drejt luftës, Putinit i lejohet përdorimi i ushtrisë

Vladimir Putin ka kërkuar nga parlamenti rus leje për t’i vendosur trupat ushtarake në rajonin ukrainas të Krimesë. Me këtë ai ka injoruar paralajmërimet e Presidentit të SHBA’ve, Barack Obama. A po shkon Ukraina drejt luftës?...

1 March, 2014Lexo më shumë

A është e thjeshtë ndarja e Ukrainës?

Rajonet lindore dhe jugore të Ukrainës, ndonëse kanë një përqindje të madhe të qytetarëve ruso-folës, ata vazhdojnë të jenë lojal ndaj shtetit ukrainas. Në rast të ndarjes, atëherë përveç perëndimit të vendit edhe pjesa lindore do të ishin kundër kësaj ideje....

1 March, 2014Lexo më shumë

Erdogan mbyll shkollat e Gulenit

Parlamenti i Turqisë ka votuar një ligj me të cilin mbyll shkollat përgatitore private, shumica nga të cilat drejtohen nga predikuesi me ndikim, Fetllah Gulen. Shkollat janë burim kryesor i të ardhurave të Lëvizjes “Hizmet” (Shërbimi) të 50 vjeçarit Gulen....

1 March, 2014Lexo më shumë

Nderi i fituar i Christian Wulff

Ish-kreu i shtetit lirohet prej akuzës për përfitim në post. Megjithatë ajo që mbetet është imazhi i një njeriu të papërshtatshëm për postin. Por edhe mediat kanë dështuar, komenton Marcel Fürstenau....

1 March, 2014Lexo më shumë

Pro- rusët marrin kontrollin e Krimesë, thirrin Putinin për ndihmë

Kryeministri pro-rus i rajonit ukrainas të Krimesë tha sot se ka marrë kontrollin e të gjitha shërbimeve ushtarake, policore dhe të sigurisë në rajon dhe i bëri thirrje Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, për ndihmë “në mbajtjen e paqes” atje....

1 March, 2014Lexo më shumë

Barack Obama paralajmëron Rusinë ndaj veprimeve në Ukrainë

Presidenti Barack Obama paralajmëroi mbrëmë Rusinë se do të ketë kosto në rast se tenton të ndërhyjë ushtarakisht në Ukrainë. Sipas Obamas, Rusia është e obliguar ta respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës....

1 March, 2014Lexo më shumë

Merkel fton Rusinë ta respektojë integritetin e Ukrainës

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, i ka bërë thirrje Rusisë ta respektojë integritetin territorial të Ukrainës, pasi forcat e armatosura ruse u akuzuan se kanë okupuar dy aeroporte në gadishullin jugor ukrainas të Krimesë....

28 February, 2014Lexo më shumë

Rusia invadon në Ukrainë

Ushtria ruse invadon në rajonin e Krimesë, brenda territorit të Ukrainës. Ministri i Brendshëm i Ukrainës e quan këtë “invadim ushtarak dhe okupim”, ndërsa Moska zyrtare nuk ka dashur të komentojë....

28 February, 2014Lexo më shumë

Rusët zaptojnë një ndërtesë qeveritare në Krimea

Tensionet në Ukrainë nuk po bien. Dhjetra persona të armatosur kanë zaptuar ndërtesat e administratës së qeverisë së rajonit të Krimesë në Ukrainë dhe ngritën flamurin rus mbi të. Presidenti i Ukrainës i thotë Rusisë të rrijë larg....

28 February, 2014Lexo më shumë

E përqafoi luanin, ajo çfarë ndodhi pastaj do t’ju habisë

Kevin Richardson është një punonjës në një kopsht zoologjik në Afrikën e Jugut, i cili është i njohur për marrëdhëniet e tij me luanët. ...

27 February, 2014Lexo më shumë

Le të vdesin në burg

E dashura e ushtarit Lee Rigby, i cili u vra brutalisht me sëpatë në mes të Londrës, nga dy fanatikë islamistë, thotë se dëshiron që agresorët e të dashurit të saj të vdesin në burg. Kjo, sipas saj, do të quhej drejtësi....

27 February, 2014Lexo më shumë

Fytyrat e protestuesve triumfues (FOTO)

Fotografi Davide Monteleone ka ngritur një studio të improvizuar pranë një barrikade në Sheshin e Pavarësisë në Kiev. Protestuesit të cilët fituan betejën e tyre, janë subjekti i portreteve të këtij fotografi....

26 February, 2014Lexo më shumë

Ukraina bën Qeveri me protestues

Nesër pritet që Parlamenti ukrainas të votojë Qeverinë e re, e cila për Kryeministër mund të ketë Arseniy Yatsenyuk. Ndërkaq, në kabinetin e ri qeveritar, i cili do të jetë i përkohshëm, gjithashtu do të ketë aktivistë të cilët kishin protestuar në Maidan. ...

26 February, 2014Lexo më shumë

Tensione në Ukrainë, tani të nxitura nga Putini

Pak ditë pas rrëzimit të Yanukovych’it, Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi stërvitje ushtarake ruse pranë kufirit me Ukrainën. Kjo nxiti protesta dhe rrahje mes grupeve në rajonin e Krimesë, me shumicë ruse....

26 February, 2014Lexo më shumë

Kopshti 10 milion dollarësh

Një çift nga Kalifornia veriore ishin duke ecur me qenin e tyre, kur ata zbuluan disa monedha ari në vlerë prej 10 milion dollarësh....

26 February, 2014Lexo më shumë

Europa në hall me xhihadistët

Europa duket në alarm nga numri në rritje i xhihadistëve që nga shtetet perëndimore shkojnë të luftojnë në Siri. Kthimi i tyre shihet me rrezik. Sipas ekspertëve, ata lidhen përmes mediave sociale. Raport i Zërit të Amerikës....

25 February, 2014Lexo më shumë

Gripi ua merr jetën 58 personave në Greqi

“Është tragjike që për vaksinën që kushton vetëm 6 euro, të humbasin jetë njerëzore”, thekson Shoqata e Mjekëve të Athinës. ...

24 February, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Bubble Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play Turbo Racing 3