Bota – Lajmi.net

Aktuale

Kujtoni kosovarët, shpëtoni sirianët

Progami i evakuimit të refugjatëve në Kosovë u tregua i suksesshëm sepse në të ishin të përfshirë i gjithë lidershipi në Britani të Madhe. The Independent ka një porosi për Kryeministrin David Cameron....

29 January, 2014 Lexo më shumë

Përmendoret më të shëmtuara në botë

Monumentet që prej ideatorëve dhe krijuesve të tyre janë konsideruar si gjeniale, kanë dalë të jenë monumente të shëmtuara. Anipse këto monumente u janë dedikuar ngjarjeve të rëndësishme historike, pamja e tyre ka hedhur poshtë çdo vlerë....

28 January, 2014 Lexo më shumë

Kim Jong-Un shfaros familjen xhaxhait

Fëmijët, nipërit, e xhaxhait të liderit të Koresë së Veriut, janë vrarë menjëherë pasi Jang Song-Thaek u ekzekutua më 12 dhjetor. Kjo besohet të jetë spastrimi më i madh i një familjeje të nivelit të lartë dhe me lidhje të afërta me liderin e këtij vendi....

27 January, 2014 Lexo më shumë

Ëmbëlsimi i bisedimeve të ‘hidhura’ siriane

Bisedimet për arritjen e paqes në Siri po mbahen në një ambient luksoz në Montreux dhe pritet që ato të 'ëmbëlsohen', në mënyrë që të arrihet paqja sa më shpejt. Verëra? Francezët ia kanë marrë dorën kësaj pune. Kujtoni negociatat për Kosovën në Rambouillet. ...

26 January, 2014 Lexo më shumë

Jeta e çuditshme e Valérie Trierweiler

François Hollande dhe Valérie Trierweiler përfundimisht janë ndarë. Ëndrrën elizeane të farkuar bashkë, tani François duhet ta vazhdojë i vetëm. Valérie nuk mundi t’i pajtojë të gjitha rolet. Le Monde i bën një profil ish gruas së Presidentit të Francës....

25 January, 2014 Lexo më shumë

Njihuni me një Iran Ndryshe

Një sërë fotografish tregojnë për jetën moderne të të rinjve nga Irani. Nga ndjenja anti-amerikane e mbjellë nga Khomen’in, të rinjtë kanë nisur të përcjellin trendët që arrijnë në këtë vend nga pjesa perëndimore. DJ, alkool, e tym. Shikoni fotot brenda....

25 January, 2014 Lexo më shumë

Vritet serbi që shantazhonte Mbretin e Suedisë

Mile Markovic, biznesmen serb që jetonte në Suedi, u gjet i vrarë në automobilin e tij. Ai thoshte se posedonte fotografi komprometuese të Mbretit të Suedisë, Carl XVI Gustaf, në striptiz klub. Me këto shantazhe, ai u bë i famshëm....

24 January, 2014 Lexo më shumë

Qeveria siriane kërcënon

Delegacioni i Qeverisë siriane ka kërcënuar se do të ndërpresë bisedimet e paqes që po zhvillohen në Gjenevë, nëse diskutimet “serioze” nuk fillojnë të shtunën. Bisedimet kanë pasur probleme pasi që të dyja palët janë “ngulitur” nëpër pozicionet e tyre....

24 January, 2014 Lexo më shumë

Heroi i vërtetë 8 vjeçar

Persona të ndryshëm janë duke dhuruar para, në mënyrë që varrimi i Tyler Doohan të jetë i denjë. Tyler, 8 vjeç, ka shpëtuar jetën e 6 personave, pasi që kishte shpërthyer një zjarr në rimorkion ku ai jetonte, e vetë ka vdekur. Ai po konsiderohet një hero....

23 January, 2014 Lexo më shumë

Klitchko sulmohet gjatë protestave në Ukrainë

Një numër i protestuesve u bënë të dhunshëm ndaj Klitchkos, i cili mbante një megafon të kuq, dhe u bënte thirrje atyre ta ndalnin dhunën. Ai u sulmua me sprejnë fytyrë, megjithëse nuk qe e qartë nëse ky sulm erdhi nga protestuesit apo policia....

22 January, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO