Bota – Lajmi.net

Aktuale

Sulm në një shkollë të Rusisë, plagosen disa fëmijë

Gjashtë fëmijë dhe një grua u plagosën gjatë një sulmi që ndodhi në një shkollë mëngjesin e sotëm në fshatin Sosnova Bor në republikën ruse të Buryatias....

19 January, 2018Lexo më shumë

SHBA-të i bëjnë thirrje Turqisë të mos veprojë në Afrin të Sirisë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka kërkuar nga Turqia të mos ndërmarrë ndonjë veprim në Sirinë veriore, duke i bërë thirrje Ankarasë të mbetet e përqendruar në luftën kundër grupit terrorist DEASH....

19 January, 2018Lexo më shumë

Evropë: Nëntë vetë kanë humbur jetën nga stuhia

Nëntë vetë, përfshirë dy zjarrfikës, janë vrarë nga stuhia e djeshme në pjesën veriore të Evropës, e cila e ka bllokuar edhe trafikun ajror dhe hekurudhor....

19 January, 2018Lexo më shumë

“Flamuri i Izraelit ka një tjetër domethënie në Gjermani

Bundestagu votoi për angazhimin e një të ngarkuari për antisemitizmin. Edhe partia e ekstremit të djathtë AfD është pro këtij posti. Vetëm partia E Majta abstenon, por për të tjera arsye....

19 January, 2018Lexo më shumë

Zëvendëskryeministri turk me kërcënime ndaj SHBA-së: Turqia nuk ka më shumë durim

Turqia të mërkuren tha se nuk do të nguronte të ndërmerrte veprim në Siri dhe në zona të tjera nëse Shtetet e Bashkuara nuk tërheqin mbështetjen për forcat kurde. Ndërsa pas presidentit Erdogan, edhe zëvedëskryeministri dhe zëdhënësi i qeverisë Bekir Bozgad ka kërcënuar SHBA-të. ...

18 January, 2018Lexo më shumë

Shefi i NATO-së dënon vrasjen e Ivanoviqit, thërret për qetësi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, ka dënuar vrasjen e politikanit serb në Kosovë, Olliver Ivanoviq....

18 January, 2018Lexo më shumë

Bob Dole, nderohet si shembull i vlerave më të mira amerikane

Një prej drejtuesve më të njohur të Kongresit amerikan, ish Senatori Bob Dole, u nderua dje me Medaljen e Artë të Kongresit "për shërbimin ndaj vendit", në një ceremoni ku republikanët dhe demokratët, i lanë mënjanë përplasjet e forta partiake, për të nderuar një prej ligjvenësve më të shquar, që për dekadat që shërbeu në Kongres u njoh si politikan që luftonte për arritjen e konsensusit. Ceremoninë e ndoqi kolegia Keida Kostreci....

18 January, 2018Lexo më shumë

Kadyrov sulmon grupet për të drejtat e njeriut në Çeçeni

Lideri çeçen i përkrahur nga Kremlini, Ramzan Kadyrov, ka kundërshtuar pretendimet se një aktivist i burgosur pas akuzave për drogë, është viktimë e një supozimi të rremë....

18 January, 2018Lexo më shumë

Katër persona të vdekur nga stuhia në Gjermani dhe Holandë

Katër persona kanë vdekur nga rrëzimi i pemëve, si shkak i një stuhie në veri të Evropës, transmeton BBC....

18 January, 2018Lexo më shumë

Ligji për gjuhët, Stoltenberg: Hap i madh, Maqedonia veproi drejtë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoletenberg, ka vlerësuar veprimin e Kuvendit të Maqedonisë në lidhje me votimin e gjuhës shqipe me 69 vota pro dhe asnjë kundër....

18 January, 2018Lexo më shumë

Koment: Një i ngarkuar për antisemitizmin në Gjermani

Shumica e grupeve parlamentare duan një të ngarkuar për antisemitizmin. Ai nuk do të mund ta zgjidhë problemin e rritjes së fobisë ndaj hebrejve dhe Izraelit, por megjithatë ky është sinjali i duhur, mendon Jens Thurau....

18 January, 2018Lexo më shumë

HRW: Agjendat e vendeve demokratike “kërcënojnë” të drejtat e njeriut në vendet autoritare

Organizata, Human Rights Watch, ka thënë se mungesa e tolerancës në vendet me ndikim duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, është duke inkurajuar abuzimin e të drejtave të njeriut në vendet autoritare....

18 January, 2018Lexo më shumë

Një vit Trump: Marrëdhëniet transatlantike më të ndërlikuara se kurrë më parë

"Kohët, kur mund të mbështeteshim plotësisht tek të tjerët, në një pjesë të mirë kanë kaluar", tha kancelarja Merkel në maj 2017. Një vit pas marrjes së postit nga Trumpi del në pah: "jo vetëm në një pjesë të mirë"....

18 January, 2018Lexo më shumë

Dy notarë australianë shpëtohen me dron

Një avion i telekomanduar është përdorur për të shpëtuar dy notarë në një plazh deti në Australi....

18 January, 2018Lexo më shumë

Stuhitë përfshijnë Evropën, tre persona humbin jetën në Holandë

Të paktën tre njerëz kanë humbur jetën në incidentet e sotme që ndodhën për shkak të stuhisë së fuqishme që goditi Holandën dhe disa shtete tjera evropiane....

18 January, 2018Lexo më shumë

Stoltenberg do t’i drejtohet Kuvendit të Maqedonisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , në ditën e dytë të vizitës së tij në Maqedoni pritet t’u drejtohet deputetëve të Kuvendit të Maqedonisë. Ai gjatë ditës po ashtu do të takohet me zyrtarë të lartë të vendit dhe përfaqësues të partive politike....

18 January, 2018Lexo më shumë

Trupat amerikane do të mbeten në Siri

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, tha se trupat e Shteteve të Bashkuara do të mbeten në Siri për kohë të pacaktuar, jo vetëm për të luftuar militantët, por edhe për të kundërshtuar pushtetin e presidentit sirian, Bashar al-Assad, dhe të aleatit të tij, Iranit....

18 January, 2018Lexo më shumë

Së paku 52 uzbekë vdesin nga zjarri në Kazakistan

Së paku 52 njerëz kanë vdekur nga zjarri që ka përfshirë një autobus në rajonin Aktobe të Kazakistanit....

18 January, 2018Lexo më shumë

Në Zvicër jetojnë 112.109 shtetas të Kosovës

Trendi i migrimit të të huajve në Zvicër, në veçanti i atyre nga vendet e BE-së dhe EFTA-s është në rënie. Siç tregon një statistikë e publkikuar të henën nga SEM (Sekretariati Shtetëror për Migracion) gjatë vitit 2017 ka pasur 20 për qind më pak se një vit më parë, qytetarë nga BE dhe EFTA që kanë ardhur për të jetuar në Zvicër. ...

18 January, 2018Lexo më shumë

Në OKB optimizëm për zgjidhjen e kontestit midis Maqedonisë dhe Greqisë

Ndërmjetësi i Kombeve të Bashkuara, Matthew Nimetz, tha se është optimist se zgjidhja e kontestit 27-vjeçar të emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë është e arritshme....

18 January, 2018Lexo më shumë

Raporti: Rreziku i Luftës së Tretë Botërore është në rritje

Rreziku i konfrontimeve politike dhe ekonomike ndërmjet fuqive të mëdha, duke përfshirë konflikte të forta ushtarake, është rritur ndjeshëm, sipas një sondazhi të lëshuar nga Forumi Ekonomik Botëror (WEF), para mbledhjes së tij vjetore në Davos....

17 January, 2018Lexo më shumë

Amerika çon bombardues bërthamorë në Guam

Pas luftanijes anfib “Wasp”, SHBA-ja ka vendour të dërgojë tre lloje të ndryshme avionësh bombardues strategjikë, në gjendje të transportojnë armë bërthamore, në bazën ushtarake të Guam, në Paqësor, sipas komandës amerikane të Paqësorit, “Us Pacific Air Force”. ...

17 January, 2018Lexo më shumë

Kombet e Bashkuara pajtohen për rritje të sanksioneve ndaj Koresë së Veriut, SHBA paralajmëron opsionin ushtarak

Retorika e ashpër midis SHBA-ve dhe Koresë së Veriut po vazhdon, derisa në Kombet e Bashkuara është diskutuar për këtë çështje dhe janë marrur disa vendime....

17 January, 2018Lexo më shumë

Scaparrotti: NATO-ja mund ta humbë dominimin ndaj Rusisë

Komandanti suprem i NATO-s në Evropë, gjenerali amerikan, Curtis Scaparrotti, ka tërhequr vërejtjen se aleanca nuk do të jetë “dominante”, në disa fusha pas pesë vitesh, nëse dështon të modernizohet dhe të harmonizohet ndaj kërcënimit në rritje nga Rusia....

17 January, 2018Lexo më shumë

Rumania zgjedh kryeministren e parë grua

Viorica Dancila është emëruar kryeministrja e parë grua e Rumanisë, pas dorëheqjes së papritur të Mihai Tudose....

17 January, 2018Lexo më shumë

Juncker: Asnjë vend nuk mund të jetë anëtar i BE-së pa zgjidhur çështjen e kufijve

Asnjë vend që nuk i zgjidh çështjet e kufijve nuk mund të jetë anëtar i Bashkimit Evropian (BE), theksoi sot në Strasburg, presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker....

17 January, 2018Lexo më shumë

Rusi: Dy djelmosha akuzohen për sulm me thikë në një shkollë

Autoritetet e Rusisë i kanë akuzuar dy të rinj për përpjekje për vrasje, pas asaj që tash zyrtarët thonë se ishte sulm i paramenduar, nga i cili u plagëson 12 vetë, në një shkollë në qytetin Perm, para dy ditësh....

17 January, 2018Lexo më shumë

Kiev: Dy ushtarë qeveritarë janë vrarë në lindje të Ukrainës

Ushtria ukrainase, ka thënë se dy ushtarë të saj janë vrarë dhe pesë të tjerë janë lënduar, pasi një pajisje shpërthyese ka dëmtuar një makinë ushtarake në lindje të këtij vendi....

17 January, 2018Lexo më shumë

Rusia përshpejton izolimin e internetit

Pas kufizimeve të ndryshme Rusia planifikon një hap tjetër, për t'u izoluar në internet nga Perëndimi. Moska dëshiron të instalojë rootserver vetjakë - me pasoja për rrjetin global....

17 January, 2018Lexo më shumë

Britania e Madhe themelon Ministrinë për të vetmuarit

Britania e Madhe ka formuar Ministrinë për të vetmuarit dhe në krye të ministrisë është emëruar Tracey Crouch, përfaqësuesja e Partisë Konservatore....

17 January, 2018Lexo më shumë

Turqi, rrëzohet një avion ushtarak transportues

Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë në një deklaratë ka njoftuar se një avion ushtarak transportues i tipit CN-235 CASA është rrëzuar pasi është nisur nga qyteti Eskişehir....

17 January, 2018Lexo më shumë

Kina: “Mendësi e Luftës së Ftohtë” mbrapa takimit në Vankuver për Korenë V.

Autoritetet kineze kanë thënë se “mendësia e Luftës së Ftohtë”, ka qenë mbrapa takimit të aleatëve të Shteteve të Bashkuara, rreth asaj, se si të ballafaqohen me kërcënimin bërthamor të Koresë Veriore, duke shtuar se ky takim rrezikon ndarjen e mendimeve ndërkombëtare lidhur me këtë çështje, transmeton AP....

17 January, 2018Lexo më shumë

Tusku dhe Junckeri i ofrojnë Britanisë së Madhe të qendrojë në BE

"Zemrat tona janë të hapura për ju". Krerët e BE reagojnë me ofertën e tyre në mënyrë intensive ndaj përçarjes në rritje të kampit të mbështetësve të Brexitit. Përgjigjia e kryeministres May është si zakonisht e thatë....

17 January, 2018Lexo më shumë

Kolumbi, shembet ura, humbin jetën 10 persona

Fatkeqësia ndodhi në urën e cila në fund të muajit mars duhej zyrtarisht të hapej dhe e cila duhej të lidhte autostradën mes Bogotës dhe Villavicencia...

17 January, 2018Lexo më shumë

Çka ndodhi nëpër botë më 17 janar

1917 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës ia paguajnë Danimarkës 25 milionë dollarë për ishujt e Virgjëra....

17 January, 2018Lexo më shumë

Trump dëshiron imigrantë nga çdo vend i botës

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se dëshiron që në Shtetet e Bashkuara të ketë imigrantë nga kombet e gjithë botës, transmeton Reuters. ...

16 January, 2018Lexo më shumë

Incident i tmerrshëm, diçka e papritur u ndodh këtyre 75 personave

Ky është momenti i tmerrshëm kur 75 njerëz mbesin të plagosur përnjëherësh....

16 January, 2018Lexo më shumë

Lamtumirë një objektivi jorealist

Këshilli Botëror i Klimës (IPCC) me sa duket nuk e konsideron më realiste që rritja e temperaturës në botë të frenohet në 1,5 gradë. Ajo që tingëllon si pranim i dështimit mund të jetë një shans për mbrojtjen e klimës....

16 January, 2018Lexo më shumë

Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian dënon vrasjen e Ivanoviqit

Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, Igor Sholtes ka dënuar vrasjen e politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq, duke kërkuar zbardhjen e rastit para drejtësisë....

16 January, 2018Lexo më shumë

Tanin dënon vrasjen e Ivanoviqit

Përfaqësuesi special në Kosovë i Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara dhe shef i UNMIK-ut, Zahir Tanin, ka dënuar ashpër vrasjen e politikanit serb të Kosovës, Oliver Ivanoviq....

16 January, 2018Lexo më shumë

Lavrov: Politika e SHBA është “problematike dhe e paskrupullt”

Ndryshime në marrëveshjen me Iranin, krizë e Koresë së Veriut e sjellje në konfliktin e Sirisë - kritika e ministrit të Jashtëm rus ndaj politikës së jashtme amerikane nuk ka fund. Ai shprehet edhe për të ardhmen e tij....

16 January, 2018Lexo më shumë

Pakistani i shpall sulmet vetëvrasëse jo-islamike

Mbi 1,800 klerikë pakistanezë nga shkolla të ndryshme islamike kanë lëshuar një fatwa, apo vendim, që deklaron se shpërthimet vetëvrasëse janë jo-islamike....

16 January, 2018Lexo më shumë

Elita e policisë gjermane: GSG 9

Ajo lufton kriminalitetin më të rëndë e terrorizmin, mbështet bastisjet, zgjidh pengmarrjet brenda dhe jashtë vendit dhe është specializuar për çaktivizimin e bombave: GSG 9 është njësia elitë e Policisë Federale....

16 January, 2018Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Stealth Sniper
  • Play Rock Wheels