Teknologji – Lajmi.net

Aktuale

Telefonat e HTC tregojnë çfarë të veshësh

Smartphone-i i fundit i HTC ka një program që studion sjelljet dhe planifikimet e pronarit të tij dhe më pas bënë rekomandime në bazë të asaj që ka përpunuar.   ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Nëse e provoni këtë në iPhone, do të ju bllokohet përgjithmonë

Nëse ia vendosni datën iPhone-it apo iPad-it tuaj në 1 janar 1970, ose t’i mashtroni miqtë tuaj për ta bërë këtë, ju do ta bllokoni iPhone-in dhe nuk do të mundeni ta zhbllokoni më. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Apple e Google shumëfishojnë fitimet nga dyqanet digjitale

Gjiganti Apple fitoi 5.4 miliardë dollarë në tremujorin e fundit të vitit 2016 vetëm nga shitorja online “AppStore”, raporton “SensorTower”. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Rikthehet NOKIA!

HMD Global ka zbuluar smartphone-in e parë Android nën emrin e Nokia....

16 January, 2017Lexo më shumë

Cili prodhues i telefonëve Android është më i shpejti me përditësimet?

Google hodhi në qarkullim Nougat më 22 Gusht dhe LG V20 ishte telefoni i parë me Android 7.0 nga ambalazhimi....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ja si ta zbulosh kush po të telefonon me numër privat

Të gjithë ne jemi ndjerë të bezdisur të paktën një herë nga një telefonatë pa numër. Dikush, i cili nuk ka as emër dhe as figurë, por që i bie telefonit tuaj dhe ju jeni në dilemë ta hapni apo të mos e hapni....

15 January, 2017Lexo më shumë

Kufjet Wireless të Apple dominojnë 26 % të tregut (Foto)

Pavarësisht vonesave dhe kostos së tyre, një raport i ri thotë se kufjet AirPods patën një fundvit të shkëlqyer....

15 January, 2017Lexo më shumë

HUAWEI lanson telefonin e ri

Kompania Huawei ka lansuar telefonin e ri P8 Lite i cili së shpejti do të hyjë në treg...

15 January, 2017Lexo më shumë

iPhone 8 i papërshkrueshëm nga uji

iPhone 8 po flitet nga të gjithë se do të jetë një përmirësim i madh i iPhone, pas një skeme të njëjtë dizajni të celularit prej tre vitesh....

14 January, 2017Lexo më shumë

Instagram gati të mposhtë Snapchat

Storiet në Instagram tani kanë aq përdorues sa edhe Snapchat. ...

14 January, 2017Lexo më shumë

Ja si ta dini nëse dikush ju ka hyrë fshehurazi në Facebook

Pavarësisht shumë paralajmërimeve dhe gjithë asaj çfarë dimë rreth sigurisë online, shumica prej nesh jemi të pavëmendshëm ndaj aspekteve më kryesore të sigurisë....

14 January, 2017Lexo më shumë

Roboti humanoid kalon mbi pengesat e vështira me sukses të madh (video)

Roboti humanoid Atlas më parë ka treguar aftësitë e ecjes dhe balancimit, ndërsa në këtë video të re, mund të shihni aftësinë e tij të re - Atlas ka mësuar se si të kalojë pothuajse çdo pengesë....

14 January, 2017Lexo më shumë

Mesazhet në Whatsapp nuk janë të sigurta

Pavarësisht se janë të kriptuar, mesazhet e WhatsApp mund të jenë gjithmonë në rrezik vjedhjeje....

14 January, 2017Lexo më shumë

E vendosi fotografinë e tij, në ekranin e secilit telefon që ndodhej në dyqan (Foto)

Në një dyqan për shitjen e telefonave dhe tabletave në San Paolo të Brazilit, një djalë i ri ka bërë ‘selfie’ me secilën pajisje dhe e ka vendosur fotografinë në “faqen” kryesore....

14 January, 2017Lexo më shumë

NASA ofron pamje LIVE të dy astronautëve se si punojnë në hapësirë 

Dy astronautë kanë ecur në hapësirë jashtë Stacionit të Hapësirës Ndërkombëtare për të vendosur bateri të reja në një nga pajisjet e stacionit....

13 January, 2017Lexo më shumë

Sa janë të rrezikshëm telefonat e mençur?

Shumica e njerëzve e dinë se nëse e teprojnë duke shikuar në telefonat e mençur është e dëmshme, por studimi i ri tregon se situata është shumë më shqetësuese, thotë revista “BMC Ophthalmology”....

13 January, 2017Lexo më shumë

Tregu i kompjuterëve personal, pëson rënie për të pestin vit me radhë

Vitet e fundit kanë qenë të vështira për tregun e përgjithshëm të kompjuterëve personal. Dhe tani të dhënat e fundit nga firmat kërkimore të tregut IDC dhe Gartner tregojnë se tregu i PC-ve ra për të pestin vit radhazi në vitin 2016....

13 January, 2017Lexo më shumë

Spotify i ofron punë Barack Obamas

Është në ditët e fundit të detyrës së tij, por për presidentin amerikan Barak Obama, është gati një ofertë e re pune. Është Spotify, platforma për muzikën në streaming, që i ka ofruar presidentit në largim një pozicion ad hoc, të jetë “Presidenti i Playlist-ës”. ...

13 January, 2017Lexo më shumë

Kjo është zhurma që lëshon një veturë me 1850bhp (VIDEO)

Një veturë e fuqishme si kjo që do ta shihni në video më poshtë, sigurisht ka edhe zhurmë të fuqishme....

13 January, 2017Lexo më shumë

Nokia 8, modeli tjetër që po vjen nga gjiganti i dikurshëm mobil

Sipas Total Tech Media, dy telefona të pa-njoftuar të Nokia-së kanë qenë të shfaqur në ngjarjen teknologjike CES 2017. Burimet bëjnë të ditur se pajisjet e shfaqura kanë emrin kodik ‘Supreme’ dhe mund të vijnë në treg si Nokia 8. ...

12 January, 2017Lexo më shumë

Celulari që paloset i Samsung do të bëhet realitet këtë vit

Samsung duket se ka qenë duke punuar që një kohë në një celular që mund të paloset dhe mund ta lansojë atë këtë vit, thuhet sipas një raporti nga Korea. ...

12 January, 2017Lexo më shumë

Facebook ju dëgjon edhe çfarë flisni

Facebook mund të jetë duke i dëgjuar bisedat e njerëzve gjatë gjithë kohës, thotë një ekspert. ...

12 January, 2017Lexo më shumë

Aplikacioni shqiptar Hello del me version të ri

Me mbi 700,000 shkarkime në iOS dhe Android si dhe me mbi 100,000 përdorues aktiv, startupi shqiptar Hello, ka lansuar këtë javë një sërë veçorish të reja për përdoruesit e saj anembanë botës. ...

12 January, 2017Lexo më shumë

Mesazhi i Obamës, më i popullarizuari në Twitter

Barack Obama është presidenti i parë amerikan që përdor gjerësisht mediat sociale dhe në përfundim të fjalimit të tij të martën mbrëma, ai dërgoi mesazhin më popullor në Twitter përmes llogarisë së tij presidenciale në këtë media....

12 January, 2017Lexo më shumë

Shpiket zemra artificiale e cila kontrollohet nëpërmjet internetit!

Një zemër artificiale e një gjenerate të re, e kontrolluar nga interneti e cila lejon të monitorohet në kohë reale dhe në distancë gjendjen shëndetësore të pacientit tashmë është realitet....

12 January, 2017Lexo më shumë

Kujdes nga ky “virus” që mund t’ju vijë në WhatsApp

WhatsApp është një nga aplikacionet më popullorë në botë....

11 January, 2017Lexo më shumë

Burrit i shpërthen në duar iPhone 7 (VIDEO)

Kamerat e sigurisë të instaluara në një dyqan, kanë filmuar momentin kur një burri i eksplodon në duar telefoni iPhone 7 duke u përfshirë gjithë hapësira nga zjarri....

11 January, 2017Lexo më shumë

Risia e Facebook që do të zemërojë përdoruesit

Rrjeti social më i përdorur në botë është duke testuar një opsion të ri që mund të zemërojë përdoruesit e rrjetit social....

11 January, 2017Lexo më shumë

Ju është harxhuar bateria e telefonit shpejt këtyre ditëve? Kjo mund të ketë qenë arsyeja

Shumë përdorues të telefonave me Android (por edhe të iPhone) janë ankuar për probleme me baterinë në telefonat e tyre ditëve të fundit - duke treguar se bateria u zbrazej shumë shpejt, edhe nëse ata nuk e përdornin telefonin shumë. ...

11 January, 2017Lexo më shumë

Instagram vjen me risinë e radhës

Instagram ka bërë edhe një ndryshim...

11 January, 2017Lexo më shumë

Dalin fotot e smartfonit të ri Motorola? (FOTO)

Tifozët e teknologjisë këto ditë nuk kanë pritur asgjë të re në lidhje me serinë e ardhshme Moto të kompanisë Motorola, por në internet janë shfaqur fotot e smartfonit të ri Moto G5 Plus. ...

11 January, 2017Lexo më shumë

iPhone 8 me kornizë të çeliktë

U raportua për një kohë të gjatë që telefoni i ardhshëm i Apple-it, iPhone 8, nuk do të vijë me trup të përbërë tërësisht nga metali, ndërsa tani kanë nisur të qarkullojnë online detajet për korniza të telefonit. ...

11 January, 2017Lexo më shumë

Pasqyra që të mëson si të bëhesh e bukur

“HiMirror”, një nga pasqyrat e para smart të bukurisë në botë, ka zbuluar prodhimin e saj të ri “Plus” sëbashku me pajisjen shoqëruese “HiSkin”, gjatë shfaqjes CES 2017 në Las Vegas....

11 January, 2017Lexo më shumë

KE forcon sigurinë online

Komisioni Europian ka propozuar rregulla të reja për të përforcuar sigurinë në komunikimet elektronike, rregulla që thotë gjithashtu se hapin mundësi të reja për bizneset....

10 January, 2017Lexo më shumë

iPhone – Revolucioni mobil i Apple sot bën 10 vjet nga prezantimi i parë!

Para 10 vitesh, ish drejtori ekzekutiv i Apple, Steve Jobs kishte prezantuar iPhone-n e parë, telefonin që do ta bënte kompaninë Apple më të madhen në ekonominë amerikane....

10 January, 2017Lexo më shumë

Vine Camera është aplikacioni i ri që zëvendëson Vine nga Twitter

Tashmë kemi dëgjuar se Twitter ka vendosur të ndërprejë aplikacionin e tyre të videove të shkurta, Vine. Poashtu, kemi dëgjuar se aplikacioni do të ndërrojë emrin dhe do të quhet Vine Camera....

10 January, 2017Lexo më shumë

Kjo është risia e Facebook-ut

“Facebook”, së shpejti do nisë të shfaqë reklama në mes të videove që postohen në rrjetin social më popullor sot në internet....

10 January, 2017Lexo më shumë

Yahoo! ndërron emër

Yahoo! ndryshon emër, dhe revolucionarizohet me daljen nga skena të administratores së deleguar Marissa Mayer dhe bashkëthemeluesit David Filo, teksa pritet finalizimi i tratativave me Verizon Communications. ...

10 January, 2017Lexo më shumë

Samsung synon të shesë 60 milionë njësi Galaxy S8

Sipas një raporti të ri që vjen nga Korea jugore, Samsung është duke synuar të shesë rreth 60 milionë njësi të telefonit tyre të ardhshëm, që pritet të dal si Galaxy S8....

10 January, 2017Lexo më shumë

Apple do të sjellë 3 pajisje të reja këtë pranverë

Në një treg të stagnuar të tabletëve, kompania prestigjioze Apple mund të lansojë tre modele të reja të saj këtë pranverë, parashikon analisti i KGI Securities, Ming-Chi Kuo. ...

9 January, 2017Lexo më shumë

LG me humbje, dështoi prototipi i celularëve G5

Prodhuesi i dytë më i madh në botë i televizorëve pas Samsung, tha se humbja për tre mujorin e katërt ishte 29.36 milion dollar, e para që nga 2010-ta. Megjithatë LG tha se kishte patur rritje të të ardhurave me 1.5%....

9 January, 2017Lexo më shumë

Pas majmunit dhe lugës, ky është objekti i radhës i fotografuar nga NASA në Mars (Foto)

Nëse ka jetë në Mars, atëherë atje luhen edhe lojëra, sipas teoricionëve konspirativë që pretendojnë se kanë parë një top të vogël mermeri në sipërfaqen marsiane....

9 January, 2017Lexo më shumë

Rikthehet Nokia: HMD Global prezanton smartfonin Nokia 6, ja performancat (Foto/Video)

Nokia është rikthyer në treg, së fundmi HMD Global ka treguar se Nokia 6 është smartfoni i ri i cili mban emrin e markës së njohur të telefonave....

9 January, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Mos e gjykoni nga jashtë këtë shtëpi 135 vjeçare, ja si duket brenda
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush
  • Play Bubble Trouble
  • Play Bike Rivals