Teknologji – Lajmi.net

Aktuale

Ky është aeroplani që do të shpëtoj shumë jetë në rast rreziku (Video)

Ish-inxhinier i aviacionit dhe hetuesi i aksidenteve ajrore, Vladimir Tatarenko, ka arritur të krijoi një kabinë të ndashme nga aeroplani që bart pasagjerë, e që potencialisht mund të ndahej nga aeroplani në rast rreziku....

12 August, 2017Lexo më shumë

NASA do të marrë për të testuar sistemin e saj të mbrojtjes planetare më shpejt se sa menduam

NASA është jashtëzakonisht e interesuar në ndërtimin e një rrjeti të vërtetë mbrojtës të astroidit që mund të dalë në veprim sapo të zbulohet një kërcënim, duke shkatërruar ose shmangur një shkëmb të hapësirës përpara se të mund të bëjë ndonjë dëm serioz këtu në Tokë....

12 August, 2017Lexo më shumë

Ibrahimoviq nxjerr video-lojën për celularë (Video)

Ndoshta nuk është futbollisti më i mirë në botë, por Zlatan Ibrahimovic është pa dyshim një nga personazhet më të veçanta të botës së futbollit në vitet e fundit....

11 August, 2017Lexo më shumë

Parashikimi që vjen nga FB: Robotët do pushtojnë botën

Një ish-drejtues i kompanisë Facebook e ka lënë punën dhe jeton në natyrën e egër pasi është i bindur se robotët do e pushtojnë botën....

11 August, 2017Lexo më shumë

Vjen Facebook TV, quhet “Watch”

Pas shumë thashethemeve për “Facebook TV”, ai vjen vërtetë. Rrjeti social me 2 miliardë përdorues publikon “Watch”, një aneks për videot ku nxjerr episode, spektakle, ngjarje sportive që do të bëjë trampolinën dhe për prodhime origjinale. ...

10 August, 2017Lexo më shumë

iPhone 8 vjen vetëm me tri ngjyra dhe mungesë sasie

Linja e re e iPhone, me gjasë, do të lancohet në vetëm tre ngjyra, thuhet sipas një burimi të besueshëm të Apple, përkatësisht nga Ming-Chi Kuo i KGI Securities....

10 August, 2017Lexo më shumë

Qytetet e së ardhmes (Foto)

Mund të duken si pjesë të marra nga ndonjë film fantastiko-shkencor, por kjo mund të jetë pamja që do të ofrojnë qytetet në të ardhmen....

10 August, 2017Lexo më shumë

Dhe YouTube në gjurmët e Instagramit

YouTube ecën në gjurmët e Instagram: nxjerr një çat për të shpërndarë filmime dhe për ti komentuar me miqtë dhe kontaktet e drejtpërdrejta të aplikacionit të tij....

9 August, 2017Lexo më shumë

Instagram, video direkte me miqtë

Videot direkte vijnë dhe në Instagram dhe bashkë me pjesëmarrjen e miqve. Ky funksion për momentin është në fazën e testimit në një pjesë të vogël përdoruesish dhe muajt e ardhshëm do të jetë i disponueshëm në nivel global, thotë shoqëria e Mark Zuckerberg....

9 August, 2017Lexo më shumë

Rritet popullsia e rrjeteve sociale

“Popullsia” e rrjeteve sociale rritet në mënyrë galopante, në të gjithë botën ka kaluar 3 miliardë njerëz, pothuajse gjysma e popullsisë së botës, dhe vazhdon të rritet. ...

8 August, 2017Lexo më shumë

“Në Google më shumë burra se gra”, shkarkohet nga puna

Shkroi një memo kontroverse mbi diversitetin në vendin e punës dhe kjo ka shtyrë kompaninë Google ta shkarkojë nga puna....

8 August, 2017Lexo më shumë

Të lexosh depresionin përmes fotove

Edhe pse mund të qeshësh vesh më vesh në foto të postuara në rrjetet sociale si Instagram apo Facebook, mund të vërehet nëse vuani apo keni shqetësime depresive, dhe kjo falë një programi të krijuar nga Christopher Danforth i Universitetit të Vermontit....

8 August, 2017Lexo më shumë

YouTube vjen me risi

YouTube ka shtuar një veçori, e cila nuk ka qenë në të gjithë këtë kohë pjesë e kësaj platforme, bëhet fjalë për shkarkimin dhe më pas dëgjimin e këngëve offline....

8 August, 2017Lexo më shumë

Lansimi i mikroprocesorit Intel Core i9-7980XE, me 18 bërthamë, shtyhet për tetor

Lufta për numër sa më të madh të bërthamave ndërmjet kompanive Intel dhe AMD është duke vazhduar....

8 August, 2017Lexo më shumë

Taktika e re e hakerave

Jo vetëm telekamerat, baby monitor, apo ruter i shtëpisë, hakerat tani pëlqejnë dhe makinat e kafesë, dhe peshkojnë steganografinë e Greqisë antike për të fshehur komunikimin mes dy palëve....

8 August, 2017Lexo më shumë

Facebook, Storie edhe për desktop

Facebook është mjaft entuziast për suksesin e “Stories” në Instagram, format i klonuar nga Snapchat, aq sa e dëshiroi dhe në platformën e vetë. ...

7 August, 2017Lexo më shumë

Google Play do zhvlerësojë aplikacionet me probleme

Google bëri të ditur sot disa ndryshime në Play Store. Aplikacionet që punojnë më së miri, që do të thotë kanë më pak eksperienca bllokimi dhe ato që nuk të harxhojnë baterinë, do të renditen më lart se aplikacionet me bugs dhe probleme të tjera....

7 August, 2017Lexo më shumë

WhatsApp bëhet si Facebook

WhatsApp në Android do të marrë një veçori të re, përmes së cilës përdoruesit do të jenë në gjendje që të vendosin statuse me tekst me ngjyra, në vend të fotografive dhe videove....

7 August, 2017Lexo më shumë

Vodhi iPadin nga dyqani duke mos e parë askush, por nuk i shpëton… (Video)

Ne nuk mund të hyjmë në zemrën e asnjë personi, kështu që nuk mund të themi asnjëherë se cili është qëllimi i tij. ...

7 August, 2017Lexo më shumë

Dalin pamjet e iPhone 7S Plus (Foto)

Telefoni më i mirë i Apple padyshim se do të jetë iPhone 8, por kjo kompani është duke përgatitur edhe dy modele tjera, iPhone 7S dhe iPhone 7S Plus....

7 August, 2017Lexo më shumë

Taktika e re e hakerëve

Jo vetëm telekamerat, baby monitor, apo ruter i shtëpisë, hakerat tani pëlqejnë dhe makinat e kafesë, dhe peshkojnë steganografinë e Greqisë antike për të fshehur komunikimin mes dy palëve....

6 August, 2017Lexo më shumë

Gruaja godet dhe kafshon qenin e saj në tren, reagojnë udhëtarët (Video)

Roxy Huang nga Toronto e Kanadasë ishte duke udhëtuar me tren kur e pa një grua që sillej dhunshëm me qenin e saj....

6 August, 2017Lexo më shumë

Facebook të tërheq në “ciklin e dështimit”

Shkencëtarët kanë zbuluar se pse qëndroni gjithmonë në Facebook. Dhe kjo ndodh, pavarësisht se si ndihesh, të bën mirë të shkosh aty, thotë studimi i ri....

5 August, 2017Lexo më shumë

Facebook u ofron njerëzve një kënaqësi të madhe

Shkencëtarët kanë zbuluar se pse qëndroni gjithmonë në Facebook. Dhe kjo ndodh, pavarësisht se si ndihesh, të bën mirë të shkosh aty, thotë studimi i ri. ...

4 August, 2017Lexo më shumë

Skype nuk punon!

Skype nuk punon për mijëra përdorues në Europë. Aplikacioni i videoçatit popullor të Microsoft duket se ka pësuar disa probleme që janë bërë të ditura nga vetë përdoruesit....

3 August, 2017Lexo më shumë

Aplikacioni për ‘selfie’ perfekt

Drita e duhur, pozicioni i fytyrës, shprehia, ambienti që është në sfond, distanca nga objektivi. Pra, të bësh një selfie perfekt pa filtra apo fotoshop, nuk është gjithmonë e lehtë, por tashmë ka një aplikacion për këtë....

3 August, 2017Lexo më shumë

Kujt ia shikojnë më së shumti videot në Instagram?

Selena Gomez ende është personi më i ndjekur në Instagram, por çka po ndodh me videot “Instagram Stories”?...

2 August, 2017Lexo më shumë

Apple, bilanc më pozitiv nga sa parashikohej

Të ardhurat e Apple për tremujorin aktual (i treti), duket se janë shumë më lart nga ato të parashikuara nga “Wall Street”, çfarë ka bërë që të zbuten shqetësimet e investitorëve për një vonesë të mundshme në lançimin e versionit të ri të “iPhone”, që koinçidon me 10-vjetorin e tij, e ka rritur vlerën e aksioneve të kompanisë në maksimum....

2 August, 2017Lexo më shumë

Japonia ndërton super-kompjuterin më të shpejt në botë!

Një kompani japoneze po ndërton superkompjuterin më të shpejt në botë I cili mendohet që do të ndihmojë në kërkime mbi inteligjencën artificiale, transmeton lajmi.net...

2 August, 2017Lexo më shumë

Zbulimet e çuditshme të vitit 2017 (Video)

Zbulimet që bëhen çdo vit e më shumë habisin mendjen njerëzore aq shumë saqë bëjnë të mendohet se nuk ka më çfarë të zbulohet, mirëpo nevojat njerëzore shtohen çdo herë e më shumë, rrjedhimisht edhe zbulimet, transmeton lajmi.net...

2 August, 2017Lexo më shumë

Selitë e reja të kolosëve të Web-it (Foto)

Selia e re e Google e imagjinuar nga arkitekti danez Bjarke Ingels është në Mountain View. Hapësira të mbuluara nga një tendë e madhe xhami, nën të cilën ndërtesat modulare mund të lëvizen lehtësisht sipas kërkesave....

2 August, 2017Lexo më shumë

Zbulimet të mrekullueshme në kushte të shtëpisë (Video)

Punët që mund të bëhen në shtëpi shpesh herë mund t'i mendojmë si të pamundshme, mirëpo me mjetet që i posedojmë në shtëpi me pak kreativitet mund të arrijmë të bëjmë gjëra interesante njëkohësisht të shfrytëzueshme për nevojat tona, transmeton lajmi.net...

2 August, 2017Lexo më shumë

Ky do të jetë Galaxy Note 8 (Foto)

Pamjet e para të Galaxy Note 8, i cili pritet të dalë më 23 gusht, sapo kanë dalë në internet, me një sërë pamjesh që tregojnë pajisjen me ngjyra të ndryshme dhe në kënde të ndryshme. ...

1 August, 2017Lexo më shumë

5 truqet sekrete të Microsoft Excel

Shumica nga ne punojmë me programin Microsoft Excel, por njohja e disa truqeve sekrete na ndihmon shumë në punën tonë të përditshme....

1 August, 2017Lexo më shumë

Parajsa e meshkujve… (Foto/Video)

Për shumë meshkuj në botë, dalja për pazar është një makth i vërtetë dhe kinezët nuk bëjnë përjashtim....

1 August, 2017Lexo më shumë

Krijuesit e VPN-ve, kundër Apple

Krijuesit e disa rrjeteve virtuale private, të njohura si VPN, kanë kritikuar vendimin e “Apple”-it për të hequr produktet e tyre nga “App Store” i saj në Kinë....

1 August, 2017Lexo më shumë

Gjobë kush kalon rrugën me celular në dorë

Honoluluja është bërë qyteti i parë i madh në SHBA, që i ndalon këmbësorët të shohin telefonat celularë, të dërgojnë mesazhe, apo të përdorin çfarëdolloj pajisjeje elektronike, ndërsa kalojnë rrugën....

1 August, 2017Lexo më shumë

“Përqafoni inteligjencën artificiale”

Ish-kampioni i botës në shah, Garry Kasparov nuk mendon se inteligjenca artificiale përbën një rrezik serioz për njerëzimin....

31 July, 2017Lexo më shumë

Shkencëtarët rus zbulojnë formulën, që kthen qymyrin në ar

Një eksperiment në zona të thella të Rusisë, mund të ndryshojë historinë e metalit aq të lakmueshëm nga të gjithë; ari....

31 July, 2017Lexo më shumë

Ish-kampioni i shahut: Përqafoni inteligjencën artificiale

Ish-kampioni i botës në shah, Garry Kasparov nuk mendon se inteligjenca artificiale përbën një rrezik serioz për njerëzimin....

31 July, 2017Lexo më shumë

Njeriu më i pasur në botë ka diçka që s’mund ta blejë

Bosi i Amazon, Jef Bezos mund të jetë njeriu më i pasur në botë, por ende ka diçka që as ai nuk mund ta blejë....

31 July, 2017Lexo më shumë

Dalin pamjet e para të unazave të Saturnit

Shkencëtarët sapo morën pamjet e tyre të para në hapësirën midis Saturnit dhe unazave të saj. Dhe këto pamje janë mahnitëse....

31 July, 2017Lexo më shumë

Samsung Galaxy Note 8, në treg më 23 gusht

Deri më sot ka qenë datë e përfolur por tashmë është zyrtare nga Samsung. ...

30 July, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Rock Wheels