17 zëvendësministra pushohen nga puna – Lajmi.net
17 zëvendësministra pushohen nga puna
Autori: Lajmi.net BotaLajme 23:52, 12 March 2018
Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, tha se 17 zëvendësministra në qeveri janë shkarkuar për të përmirësuar punën e kabinetit dhe ta bëjnë atë “më pak politik”.

orawiecki njoftoi këtë e bënë në një kohë kur opozita ngriti pyetje rreth shpenzimeve në Ministrinë e Mbrojtjes dhe bonuse të larta të paguara anëtarëve të ekipit të mëparshëm qeveritar vitin e kaluar, raporton AP.

Kritikët thonë se niveli i konsumit është në përputhje me mesazhin e moderimit të partisë konservatore në pushtet.

Morawicki nuk përmendi konsumin, por theksoi që shkurtimet duhet të kontribuojnë në konsolidimin e vendeve të punës dhe në përmirësimin e bashkëpunimit. Nga 100 zëvendësministra, 17 u shkarkuan, tha agjencia.

Deputetët e opozitës kanë thënë se këto shkurtime nuk do të thotë shumë, sepse shumica e këtyre njerëzve do të vazhdojnë të punojnë në funksionet më të ulëta.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bike Rivals
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Urban Basketball