Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

Zjarri shkatërron tërë fushën por e lë të paprekur faltoren e adoleshentes së vdekur

18:40 | 8 Gusht 2020

Faltorja u ndërtua në 1997 pasi një vajzë 13-vjeçare u vra në një aksident trafiku tragjik dhe për habinë e zjarrfikësve, ajo mbijetoi nga zjarri që shkatërroi tërë fushën e të korrave.

Zjarrfikësit mbetën të tronditur kur gjetën një faltore të ndërtuar për të kujtuar një vajzë adoleshente të paprekur pas një zjarri në fushë, transmeton lajmi.net.

Pamjet e marra nga një prej ekuipazheve të zjarrit tregojnë pasojat e zjarrit në qytetin Armstrong, në provincën veri-perëndimore të Argjentinës, Santa Fe, pasi filloi një zjarr në një zonë të kullotave që u përhap në zonat përreth.

Fire captain German Cecchi records the aftermath of the fire on the crop field

Gjerman, i cili ka punuar si zjarrfikës për 25 vjet, tha se atyre u është thënë se faltore ishte ndërtuar në homazhe ndaj një vajze 13-vjeçare, e cila vdiq në 1997 nga një aksident trafiku.

Kapiteni i zjarrit shpjegoi se zona ishte e thatë, e cila mund të kapte lehtësisht zjarrin, por faltorja mbeti e paprekur dhe nuk është djegur. /Lajmi.net/

The shrine built for the 13-year-old girl who died 23 years ago remained untouched after the blaze