Vuçiq, përpara Scholzit: Askush në Evropë deri më tani s’na ka kërkuar të kemi njohje reciproke me Kosovën

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, pas takimit me kancelarin gjerman Olaf Scholz, ka bërë të ditur se ai ka kërkuar që Serbia t’i bashkohet sanksioneve të ShBA-së dhe BE-së kundër Rusisë.

Lajme

10/06/2022 17:49

Ai tha se Scholz këtë e kërkoi në mënyrë të vendosur, teksa shtoi se diskutuan për situatën politike në botë.

“Ne diskutuam situatën politike në botë dhe Scholz i kërkoi Serbisë në një mënyrë shumë të vendosur, të qartë dhe të mprehtë që t’i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë, domethënë të mbështesë masat kufizuese që BE-ja tashmë ka miratuar kundër Rusisë”, është shprehur Vuçiq, raporton Tanjug.

Tutje, ai tha se do ta bëjnë maksimumin për përparim në dialogun Kosovë – Serbi nën kujdesin e Brukselit, teksa tha se askush në Evropë s’ka folur ndonjëherë për njohje reciproke.

“Askush në Evropë nuk ka folur ndonjëherë për njohjen reciproke të Serbisë dhe Kosovës. Këtë e dëgjuam për herë të parë sot në një konferencë shtypi në Prishtinë, është një surprizë e madhe për ne”, tha Vuçiq.