Vrasja e Jamal Khashoggi: Princi i kurorës Saudite duhet të përballet me hetimin

14:44 | 19 Qershor 2019

Khashoggi u vra nga konsullata saudite në Stamboll nga agjentët sauditë.

Ekzistojnë dëshmi të besueshme se Princi i Kurorës i Arabisë Saudite Mohammed bin Salman dhe zyrtarë të tjerë të nivelit të lartë janë individualisht përgjegjës për vrasjen e Jamal Khashoggi, thotë një ekspert i OKB-së, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Një raport nga raportuesi special Agnes Callamard thotë se provat meritojnë hetime të mëtejshme nga një hetim i pavarur dhe i paanshëm ndërkombëtar.

Khashoggi u vra nga konsullata saudite në Stamboll nga agjentët sauditë.

Autoritetet saudite insistojnë që ata të mos veprojnë sipas urdhrave të princit Mohammed.

Mbretëria ka vënë 11 persona të paidentifikuar në gjyq pas dyerve të mbyllura për vrasjen e Khashoggi dhe po kërkon dënimin me vdekje për pesë prej tyre.

Megjithatë, Callamard tha se gjykimi dështoi në përmbushjen e standardeve ndërkombëtare procedurale dhe substanciale, dhe kërkoi që ajo të pezullohej. /Lajmi.net/