Vdes lopa më e vogël në botë pak muaj pasi fitoi titullin në librin e rekordeve Ginis

9:42 | 18 Tetor 2021

Rani, lopa më e vogël në botë bëri një famë të pakrahasueshme në korrik pasi video të saj u shpërndanë në internet, mirëpo për shkak të komplikimeve ka ndërruar jetë.

Rani, lopa më e shkurtër ndonjëherë, fatkeqësisht ka vdekur. E matur 50.8 cm në gjatësi dhe peshë vetëm 26 kg, Rani u bë e famshme në korrik 2021 pasi videot dhe imazhet e shtatit të saj u bënë virale, shkruan lajmi.net.

Bhutti dyvjeçar, ose lopa Butaneze, jetonte në një fermë pranë Dakës, Bangladesh.

Lopët Bhutti vlerësohen për mishin e tyre, megjithatë, pronari i Rani, Kazi Sufian, e kuptoi shpejt se ajo nuk mund të shitej për atë qëllim.

Përtej të qenit lopa më e vogël që Kazi kishte parë ndonjëherë, i doli mendja se Rani mund të ishte lopa më e vogël që dikush kishte parë ndonjëherë.

“Butitët e tjerë në fermë janë dy herë më të mëdhenj se Rani,” shpjegoi ai. Rritja e shkurtër e Ranit u shkaktua nga bashkimi gjenetik. Si rezultat, ajo nuk kishte gjasa të bëhej më e madhe.

Kazi priti derisa Rani ishte gati dy vjeç para se të pretendonte se ishte lopa më e shkurtër në botë. Ai mendoi se do të ishte një mënyrë e shkëlqyeshme për të informuar botën për këtë racë bagëtish.

Rani ishte një ndjesi e menjëhershme në internet. Mijëra njerëz bënë pelegrinazhin në Charigram me shpresën për të dëshmuar lopën speciale. Mjerisht, muajin tjetër, më 19 gusht 2021, Rani vdiq pasi pësoi ënjtje të stomakut.

Sipas raporteve lokale, kjo u shkaktua nga ngrënia e tepërt dhe akumulimi i gazrave në stomak. Ajo u nxitua për të marrë trajtim, megjithatë, veterinerët nuk ishin në gjendje ta shpëtonin atë.

Sado unike që ishte e bukur, Rani do të mbahet mend gjithmonë si lopa më e shkurtër dhe ndoshta më e lezetshme ndonjëherë. /Lajmi.net/