Ushtria amerikane nga janari me pajisje të reja luftarake – Lajmi.net
Ushtria amerikane nga janari me pajisje të reja luftarake
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 13:18, 28 December 2018
Ushtarët janë gati ti vënë duart mbi Automjetet e Reja (JLTVs) dhe njësia e parë do të fillojë të marrë kamionët kur fillon Viti i Ri.

Sipas faqes zyrtare të ushtrisë amerikane, këto dërgesa mbajnë programin në kohën e duhur, pas një vendimi të Këshillit të Rishikimit të Armatimit të Sistemit të Ushtrisë, javën e kaluar për të ecur përpara me fushata të JLTV-ve (Joint Light Tactical Vehicle) në Skuadrën e Parë të Luftimit të Brigadës së Armatosur, Divizioni i 3-të i Këmbësorisë.

Njësia, e vendosur në Fort Stewart, do të fillojë të marrë JLTV-të e veta në janar 2019 dhe duhet të jetë e pajisur plotësisht me rreth 500 JLTV të reja deri në fund të marsit 2019, transmeton lajmi.net.

Kamionët e rinj përfaqësojnë një sukses të rëndësishëm modernizimi për Ushtrinë dhe Korpusin Detar, me programin në rrugën e duhur për të zëvendësuar shumë automjete.

JLTV do t’u japë ushtarëve, marinsave dhe komandantëve të tyre më shumë opsione në një zgjidhje të mobilitetit të mbrojtur që është gjithashtu qëllimi i parë i automjeteve i ndërtuar për rrjetet moderne të betejës.

“Ne jemi shumë të ngazëllyer për t’i marrë këta kamionë në duart e ushtarëve tanë”, tha komandanti i skuadrës së parë të Brigadës së Armatosur, Mike Adams.

Më shumë furnizime janë planifikuar për çdo shërbim në 2019. Në fund të fundit, Ushtria parashikon blerjen e 49,099 automjeteve në të gjithë përbërësit e saj aktiv, rezervë dhe të Gardës Kombëtare, dhe Trupat Detare më shumë se 9,000. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO