Ushtria amerikane me pushkë të re automatike që ka fuqinë e një tanku – Lajmi.net
Ushtria amerikane me pushkë të re automatike që ka fuqinë e një tanku
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 9:32, 12 December 2018
Një pushkë e re e Ushtrisë do të depërtojë përmes çdo mburoje të trupit sepse ka presionin e një tanku, do të përballojë rreziqet nga çdo ndryshim i motit, terrenit, tha shefi i Shtabit të Ushtrisë, Gjenerali Mark Milley.

Pushkat e reja 6.8mm, të cilat pritet të përdoren nga viti 2022, do të ofrojnë përmirësime të mëdha në aftësitë gjatë armëve të vjetra M16 dhe M4, pretendon ushtria amerikane, transmeton lajmi.net.

Programi “Arma e Gjeneratës së Ardhshme”, është një iniciativë e Ushtrisë, por ka pasur të dhëna nga marinsat dhe forcat e operacioneve speciale, sipas The Times. Milley e ka përshkruar atë si “më mirë se çdo armë në tokë sot, deri tani”, dhe një “armë shumë mbresëlënëse”.

E ashtuquajturi pushkë automatike e gjeneratës së ardhshme (NGSAR) do të “peshojë më pak dhe do të ketë më shumë vend për plumba se sa armët ekzistuese të këmbësorisë”, tha koloneli Geoffrey A. Norman për Task & Purpose.

Qëllimi, tha Norman, është që të pajisë ushtarët me pushkë që zjarri “një plumb të vogël në presionin e barabartë me atë që një tank ka.”

Norman përmendi zhvendosjen e Ushtrisë nga mjediset urbane të Irakut dhe Sirisë në terrenin e hapur të Afganistanit dhe “kërcënime pranë njëri-tjetrit si Rusia”.

“Për 10 apo 15 vjetët e fundit, ne jemi përqendruar në kërkesat e efekteve vdekjeprurëse kundër objektivave të pambrojtur”, tha Norman. “Tani po shikojmë kërcënime afërsisht me kolegët si Rusia dhe të tjerët.

Përmirësimet në armatimin e ushtarëve do të kërkojnë domosdoshmërisht ndryshime në stërvitje, tha zëdhënësi i Ushtrisë, Lt. Col. Christopher Ophardt për The Times. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO