Ushtria amerikane dëshiron të përmirsojë aftësitë e saj hipersonike – Lajmi.net
Ushtria amerikane dëshiron të përmirsojë aftësitë e saj hipersonike
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 15:06, 29 December 2018
Për vitin e kaluar, Ushtria Amerikane ka filluar shumë ndryshime për të ndihmuar në modernizimin e forcës. Midis këtyre ndryshimeve, ushtria bëri hapa për të përmirësuar aftësitë e saj hipersonike.

Sipas Shërbimit të Lajmeve të Ushtrisë, Ushtria Amerikane po punon për të zhvilluar armë unike hipersonike, të ngjashme me teknologjinë e përpiktë që aktualisht është duke u zhvilluar nga Forcat Ajrore dhe Marinës, transmeton lajmi.net.

Armët hip-sonike lëvizin pesë herë më shpejt se shpejtësia e zërit dhe janë të dizajnuara që potencialisht të ofrojnë një sulm ajror të udhëhequr nga saktësia kudo në botë brenda një ore.

Ushtria, posaçërisht, është pas një rakete me rreze të gjatë që ripërcakton gamën e gjatë. “Ne, Ushtria, kemi si prioritet numër një për modernizimin e zjarreve me saktësi të largët; një pjesë e kësaj është pjesa hipersonike, “tha shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Mark A. Milley.

Ushtria amerikane filloi të ndjekë me armë zjarrin hipersonik në kuadrin e programit Konstruktiv Prompt Global Strike në vitin 2007.

Programi u përpoq të arrinte një goditje jo-nukleare kudo në botë brenda një ore. Tani, një grevë e menjëhershme globale gjithashtu duket e dobishme si pjesë e një pakete opsionesh për të luftuar masat anti-qasje dhe mohimin e zonës.

Ekipi i Ushtrisë ka bashkëpunuar me një numër të laboratorëve kombëtarë në lansimin dhe skidimin e projekteve të automjeteve dhe e ka rafinuar atë në tunelet e erës ku forcat e automjeteve janë matur me shpejtësi hipersonike.

Derisa Ushtria krijon zyrën e saj të programit hipersonik, përfaqësuesit e Ushtrisë dhe shërbimeve të tjera do të vazhdojnë të punojnë së bashku për të zhvilluar aftësinë hipersonike të armëve.

Aktualisht, ekipi i përbashkët po punon për të krijuar një “trup hypersonic glide” standarde për të siguruar një mjet për të vendosur një armë hypersonie. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO