Ushqimet që duhet t’i konsumoni nëse vuani nga anemia

Anemia mund t’ju bëjë të ngadalshëm dhe të nevrikosur. Edhe pse rastet dallojnë, shpeshherë anemia mund të ndërlidhet me mungesën e materieve të caktuara ushqyese. Rritja e konsumimit të atyre materieve përmes ushqimit shpesh mund të zgjidhë problemin dhe të kthejë energjinë.

Lifestyle

30/12/2018 11:55

Anemia është një gjendje në të cilën trupi nuk prodhon mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut ose kur këto qeliza nuk bëjnë atë që duhet.

Kur trupit tuaj i mungojnë qelizat e kuqe të gjakut, ngjyra e lëkurës zbehet dhe mund të shihet në çdo pjesë të trupit.

Nivelet e ulëta të hemoglobinës e bëjnë të vështirë të trokasin zemrën, duke shkaktuar zemrën që të investojë më shumë përpjekje në ruajtjen e rrahjeve normale.

Nëse organet tona nuk kanë një sasi normale të ajrit, e cila është shkaktuar nga mungesa e qelizave të gjakut, atëherë trupi duhet të punojë dy herë më shumë për të prodhuar energji të mjaftueshme për detyrat e përditshme. Andaj është shumë e mundur që nëse gjaku juaj nuk funksionon siç duhet, do të ndiheni të lodhur.

Një nga organet që kanë nevojë për ajër është truri, dhe nëse kjo mungon, është më e vështirë të fokusoheni dhe të kryeni detyra.

Anemia shkakton gjithashtu pëlcitjen e buzëve, sidomos skajeve, të cilat bëhen plotësisht të bardha dhe të dëmtuara. Për shkak të këtij çrregullimi është e mundur që të keni një qëllim të çuditshëm ushqimi.

Në dietë, duhet të merrni yndyra të shëndetshme të tilla si peshk dhe vaj ulliri. Gjithashtu rekomandohet të ndaloni të konsumoni ushqime të përpunuara.

Për ata që janë anemikë, mjekët këshillojnë të konsumoni ushqime të pasura me hekur, si mish, peshk, shpretkë, vezë, perime e fruta, transmeton Telegrafi.

Vendosni kefir, djathë dhe kos në dietën tuaj. Gjithashtu rekomandohet fasule, ushqime të gjelbra, papaja dhe agrume. Përdorimi i frutave të freskëta, të cilat përmbajnë vitamine C,  ndihmon në absorbimin ose marrjen e hekurit.

Nëse pini kafe, çaj, kakao apo edhe lëngje të tjera, që përmbajnë kafeine, duhet t’i konsumoni dy orë para ose pas ushqimit, sepse vështirësojnë absorbimin e hekurit.

Shkaqet e saj ndryshojnë, siç janë llojet e trajtimit. Megjithatë, metodat më popullore janë vetëm ato natyrore.

Hurma

Për kurimin e kësaj sëmundjeje në mjekësinë popullore përdoren pothuajse të gjitha pjesët e bimës, frutat, gjethet, degët, rrënjët etj. Në vendet arabe është ushqim kryesor, i cili shuan urinë për shkak të përbërjes së celulozës. Hurmat kanë gjetur përdorim të mirë kundër anemisë.

Karrota

Karota është e pazëvendësueshme për shëndetin e njeriut. Lëngu ditor i karotës në sasi prej 50-150 gr është ilaç efikas te të sëmurët, që vuajnë nga anemia. Karota në periudhë rekord e rregullon pastrimin e gjakut.

Lule radhiqe

Lule radhiqe është jashtëzakonisht e pasur në kripëra ushqyese, të cilat pastrojnë gjakun dhe shkatërrojnë acidet në gjak.

Gjethe hithre

Një kurë e efektshme është edhe ajo e përgatitur nga 250 gramë gjethe hithre, 10 gramë uthull dhe 10 gramë gjethe delli.

Dredhëza

Është bimë shumëvjeçare me shije të hidhur në të ëmbël. Në fitoterapi përdoren gjethet, rrënja dhe lulet. Gjethet e reja të kësaj bime janë mjaft të pasura me vitaminë C, me kripën natyrore, e cila bën pastrimin e gjakut. Në shumë vende përdoret si sallatë, sidomos për ata që vuajnë nga anemia.

Fiku

Është një frut, që përmban shumë karbohidrate, albuminë, yndyrë. Përdoret i freskët, i tharë dhe i përpunuar në produkte të ndryshme. Rekomandohet të përdoret nga personat e dobësuar, nga anemikët dhe nga ata që ndiejnë shumë të ftohtë, pasi i japin organizmit forcë dhe nxehtësi.