Tuchel mbron Jorginhon pas gabimit që bëri: Ishte i shqetësuar nga dritat e stadiumit

11:16 | 29 Nentor 2021

Thomas Tuchel ka mbrojtur Jorginhon pasi lojtari bëri një gabim në Stamford Bridge për t’i dhuruar Manchester United një gol hapës.

Italiani – ndërkohë që ishte lojtari i fundit i “Bluve” – ​​vendosi të provojë të rrëzojë një top ajror të shkëputur nga United me prekjen e tij të parë… vetëm për ta gabuar tmerrësisht dhe për të luajtur me nënshkrimin e verës Jadon Sancho në portë.

Duke ditur se çfarë kishte ndodhur, Jorginho hoqi dorë menjëherë nga topi, duke e ditur se kapja e shpejtësisë së kundërsulmit të Sanchos do të ishte e pamundur – me të riun anglez që më pas kaloi me gjakftohtësi Edouard Mendy.

Megjithatë, duke folur pas ndeshjes, Tuchel nxitoi në mbrojtjen e lojtarit të tij dhe këmbënguli se Jorginho thjesht ishte shpërqendruar nga projektorët e Stamford Bridge.

Tuchel tha: “Ai e vlerësoi gabim situatën dhe mendoj se ai ishte shumë i shqetësuar nga dritat. Ndodh.

“Duhet shumë guxim dhe personalitet për të mos u prekur gjatë ndeshjes dhe për të pasur guximin për të ekzekutuar penalltinë. Jam shumë i lumtur që e bëri këtë”.

I presionuar mbi performancën e përgjithshme të Chelseat, Tuchel shtoi: “Jam absolutisht i kënaqur me atë që lojtarët kanë dhënë.

“Kemi pasur kaq shumë rikuperime të topit të lartë, kështu që a mund të krijojmë më shumë shanse nga kjo epërsi dhe fitore e topit? Po ndoshta.

Pra, energjia është e duhura, cilësia është e duhura dhe rezultati është rezultati. Sot nuk ishte në favorin tonë.’

Dështimi i Chelseat për ta kthyer ndeshjen dhe për të gjetur një fitues tani do të thotë tabela e Premier Ligës po bëhet me e ngushtë si asnjëherë më parë.

‘Blutë’ ende kryesojnë grupin pas 13 ndeshjeve të luajtura, me 30 pikë në emër.

Manchester City është në vendin e dytë me 29, ndërsa Liverpool i Jurgen Klopp ka 28 në vendin e tretë pas fitores së tyre bindëse 4-0 kundër Southampton. /Lajmi.net/