Tronditëse, dy pilotë humbin jetën në një aksident në kampionatin brazilian

Andre Verissimo Cardoso rrëshqiti dhe ra nga motori i tij pas një prej kthesave të para të provës dhe u godit nga Erico Verissimo da Rocha. Dy pilotë vdiqën këtë të diele në një aksident të rëndë që ndodhi në testin e katërt të vlefshëm për Kampionatin Brazilian Motovelocidad, të mbajtur në Autodromin Ndërkombëtar Cascavel,…

Auto & Tek

28/08/2023 11:18

Andre Verissimo Cardoso rrëshqiti dhe ra nga motori i tij pas një prej kthesave të para të provës dhe u godit nga Erico Verissimo da Rocha.

Dy pilotë vdiqën këtë të diele në një aksident të rëndë që ndodhi në testin e katërt të vlefshëm për Kampionatin Brazilian Motovelocidad, të mbajtur në Autodromin Ndërkombëtar Cascavel, një qytet në shtetin jugor të Paranës, njoftuan organizatorët.

Aksidenti ka ndodhur rreth orës 18:20 këtë të diele në raundin e parë të garës së motoçikletave në kategorinë Moto 1000 GP.

Piloti Andre Verissimo Cardoso, 42 vjeç, pësoi një rrëshqitje dhe u rrëzua nga motori i tij pas një prej kthesave të para të provës, pikërisht në shtrirjen ku fillon nxitimi dhe u përplas nga Erico Verissimo da Rocha, 38 vjeç, i cili po shoqëronte atë dhe nuk ka pasur kohë për të shmangur aksidentin.

Andre kishte nisur në vendin e tetë midis afro 150 pilotëve nga 10 vende që po konkurronin në provë dhe u godit kur po përpiqej të ngrihej për të vazhduar garën.

Si pasojë e përplasjes, piloti i dytë u hodh disa metra nga pista.

Të dy pësuan lëndime të rënda dhe u dërguan në spital por nuk bënë rezistencë. Andre vdiq si viktimë e një arresti kardiorespirator ndërsa po trajtohej në qendrën mjekësore.

Organizimi i Moto 1000 GP, i cili ndërpreu menjëherë garën , vajtoi vdekjen e dy garuesve dhe anuloi të gjitha aktivitetet e fazës së katërt të Kampionatit Brazilian Motovelocidad.

“Familja Moto1000GP u dërgon të gjitha lutjet tona drejtuesve dhe familjeve, miqve dhe admiruesve të tyre ”, tha organizata në një deklaratë.

“Fatkeqësisht, një ditë e bukur garash u shndërrua në një nga më të trishtat në historinë e Moto1000GP”, shtoi shënimi.

Kampionati Brazilian Motovelocidad filloi prillin e kaluar me një provë në qytetin e Goianias dhe pati faza në Campo Grande dhe Lima Durate përpara se të mbërrinte në Cascavel, një qytet afër kufirit brazilian me Paraguajin dhe Argjentinën.