Topa uji dhe gaz lotsjellës në protestat kundër masave të qeverisë ndaj pandemisë në Belgjikë

Bota

23/01/2022 17:14

Policia belge hodhi topa uji dhe breshëri të gaz lotsjellësve të dielën, në përpjekje për të shpërndarë demonstruesit në Bruksel që u mblodhën për të protestuar kundër masave të qeverisë kundër COVID-19 dhe vaksinimeve kundër virusit.

Demonstruesit marshuan nëpër kryeqytet përpara se të mblidheshin në parkun Cinquantenaire në lagjen evropiane të qytetit, ku shprehën kundërshtimin e tyre ndaj politikave të qeverisë për virusin.

Policia e trazirave përfundimisht u fut për të shpërndarë protestuesit, pasi ata injoruan udhëzimet e transmetuara nga altoparlantët se demonstrata kishte përfunduar dhe se ata duhet të largoheshin, shkruan Apnews.

Kamionët me topa të policisë qëlluan me avionë të fuqishëm mbi demonstruesit, ndërsa retë e dendura tymi dhe gjurmët e gazit lotsjellës mbushën ajrin.

Marshimi i së dielës pasoi demonstratat në kryeqytetet e tjera evropiane të shtunën dhe të dielën, me mijëra njerëz që protestonin ndaj politikave të vaksinimit dhe kufizimeve të tjera.


https://news.sky.com/video/water-cannon-used-in-brussels-covid-protests-after-rules-are-tightened-again-12523660