Të gjitha modelet Porsche duhet të jenë tërësisht elektrike deri në vitin 2030 – Lajmi.net
Të gjitha modelet Porsche duhet të jenë tërësisht elektrike deri në vitin 2030
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 14:26, 12 April 2018
Prodhuesi beson se në pak më shumë se një dekadë, Porschet do të jenë të gjitha elektrike.

Duke e parë që kompania Tesla tashmë ka filluar në prodhimin e makinave elektrike, edhe Porsche dëshiron ta bëjë të njejtën gjë.

Porsche do të investoj në pesë vitet e ardhshme deri në 6 miliard euro për këto makina.

Shefi i Porsche ka thënë se deri në vitin 2030 të gjitha makinat Porsche do të jenë elektrike.

Në selinë e Porsche në Zuffenhausen , një miliard euro do të investohen në një fabrikë të re për automjetet elektrike.  Megjithatë, Blume ende ka dyshime në lidhje me faktin nëse motorët elektrikë në të vërtetë janë më miqësorë ndaj klimës sesa motorët me djegie të brendshme për shkak të përzierjes aktuale të energjisë elektrike. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO