Të Infektuar: 41.299

Të Shëruar: 26.453

Të Vdekur: 1.062

Speci djegës super djegës ‘Fryma e Dragoit’ që mund të vrasë

17:39 | 22 Nentor 2020

Specat djegëse, të tilla si ‘Fryma e Dragoit’ gjymtojnë ose vrasin ata që përpiqen t’i hanë ato?

Vdekja nga speci djegës mund të mos jetë një mënyrë e zakonshme për të vdekur, por sigurisht që është një mundësi për shpirtrat aventureske aq aventureske, sa të provojnë frymën e Dragoit, specin e ri më djegës, shkruan “LiveScience”.

Mike Smith, pronari i Tom Smith’s Plants në Mbretërinë e Bashkuar, zhvilloi specin rekord me studiuesit në Universitetin e Nottingham, transmeton lajmi.net.

Ai nuk e rekomandon specin për të ngrënë, sepse mund të jetë gjëja e fundit që një person provon ndonjëherë.

Atëherë, si specat djegëse, të tilla si ‘Fryma e Dragoit’ gjymtojnë ose vrasin ata që përpiqen t’i hanë ato?

Le të fillojmë me statistikat pikante të piperit: Fryma e Dragoit është aq pikante, që mblidhet në 2.48 milion njësi nxehtësie në shkallën Scoville, një matje e përqendrimit të kapsaicinës, kimikatit që çliron atë ndjesi të nxehtësisë pikante kur njerëzit e kafshojnë spec djegës.

Fryma e Dragoit është më e nxehtë se rekordmeni aktual, Carolina Reaper, e cila paketon mesatarisht 1.6 milion njësi të nxehtësisë Scoville, si dhe spërkatjet speciale ushtarake amerikane, të cilat godasin rreth 2 milion në shkallën Scoville.

Në krahasim, speci habanero është i butë me rreth 350,000 njësi të nxehtësisë Scoville, ashtu si speci jalapeño, i cili regjistron deri në 8,000 njësi nxehtësie, sipas PepperScale, një sit kushtuar specave të nxehtë.

Specat zile kanë një gjen recesiv që ndalon prodhimin e kapsaicinës, kështu që ata kanë njësi zero të nxehtësisë, raportoi PepperScale. /Lajmi.net/