Silleni si fëmijë? Shkenca e ka një shpjegim për ju! – Lajmi.net
Silleni si fëmijë? Shkenca e ka një shpjegim për ju!
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 21:23, 12 July 2018
Është e lehtë të kapesh në lakun e pafund të të pyeturit veten nëse jeni aty ku duhet në moshën aktuale.

Në moshën 12 vjeçare, prisja se do të kisha një shtëpi, një karrierë dhe një familje deri në moshën 22 vjeçare

Shpesh ndiheni sikur jeni ende fëmijë në zemër. Por kjo rezulton, se mund të jetë një gjë shumë e mirë.

Një studim i ri ka zbuluar se të ndjerit më të rinj se mosha që ju keni mund të jetë një tregues i një shëndeti të mirë mendor.

Studimi, i botuar në revistën “Frontiers in Aging Neuroscience”, intervistoi një grup njerëzish të moshave 59 vjeç ku u pyetën nëse ata ndjeheshin më të moshuar ose më të rinj se mosha e tyre në të vërtetë.

Ky vetë-përshkrim, të cilin studiuesit e quajnë “mosha subjektive”, mund të pasqyrojë me sa duket shëndetin fiziologjik të një personi.
Me fjalë të tjera, nëse ndiheni të rinj, truri juaj mund të shfaqë më pak dëmtime të lidhura me moshën.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO