Si të përdorni sodën e bukës për t’i larguar 96% të pesticideve në pemë dhe perime – Lajmi.net
Si të përdorni sodën e bukës për t’i larguar 96% të pesticideve në pemë dhe perime
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 17:28, 6 February 2019
Soda e bukës është një produkt i mrekullueshëm që ka përdorime të gjithanshme, si trajtimi i urthit, mirëmbajtja e rrobave të bardha dhe tani, studimet e fundit kanë zbuluar se ky përbërës i pabesueshëm mund të eliminojë edhe 96% të pesticideve në fruta dhe perime.

Një grup studiuesish nga Universiteti i Massachusetts-it, kryen  një studim mbi mollët për të kuptuar efikasitetin e sodës së bukës në drejtim të pastrimit të frutit, transmeton lajmi.net.

Gjatë gjithë hulumtimit, grupi aplikoi dy pesticidet më të zakonshme – tiabendazolin dhe fosmet në mollë.

Pastaj, shkencëtarët lanë mollat e ekspozuara ndaj pesticideve duke përdorur tre lëngje të veçanta: ujin e çezmës, kombinim sodë / ujë 1% dhe një Agjenci e Mbrojtjes së Mjedisit të SHBA miratoi pastrimin komercial.

Rezultati i këtij hulumtimi zbuloi se duke ekspozuar mollën në sodë buke për vetëm disa minuta largoi më shumë pesticide sesa metodat e tjera.

Megjithatë, u deshën 12 deri në 15 minuta qëndrim në sodë buke për të eliminuar pesticidet e zbatuara në mollë tërësisht. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO