Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

“Shpëtoni shpirtin tonë” në rërë, kursen marinarët e ishullit të Paqësorit

15:45 | 5 Gusht 2020

Një mesazh “SOS”, që do të thotë “shpëtoni shpirtin tonë” i shkruar në plazhin e një ishulli të vogël të Paqësorit u drejtohej shpëtuesve të tre marinarëve të zhdukur.

Të tre burrat ishin nisur në një barkë prej 7 metra të enjten e kaluar për të bërë një udhëtim prej 42 kilometrash nga Pulawat në shtetet e federuara të Mikronezisë, transmeton lajmi.net.

Ata u larguan duke zbritur në ishullin e vogël, të pabanuar të Pikelot, 190 kilometra nga destinacioni i tyre i synuar, sipas autoriteteve amerikane dhe australiane.

Tre burrat e Mikronezisë u gjetën për herë të parë nga një cisternë amerikane e Forcave Ajrore KC-135 që vepronte jashtë bazës së Forcave Ajrore të Andersen në Guam pasi kërkuan tre orë, sipas një postimi në faqen e Facebook-ut.

Ata ishin gati të dorëzoheshin por në një moment shikuan poshtë duke e pare mbishkrimin “SOS (Save Our Soul)”, dhe më pas forcat ajrore i ofruan ndihmë tre burrave. /Lajmi.net/