Rekordi i Ronaldos kundër Chelseas është më i keqi i tij deri më tani nga ekipet e mëdha evropiane

9:16 | 28 Nentor 2021

Cristiano Ronaldo është padyshim një nga lojtarët më të mirë që ka jetuar ndonjëherë, duke u bërë një golashënues përbindësh kudo që luan, duke e parë atë të mbledhë trofe të panumërt dhe vlerësime individuale gjatë procesit.

Puna e tij e palodhur dhe vendosmëria e ka bërë atë një ikonë globale si rezultat me markën e tij CR7 duke e ndihmuar atë të bëhet atleti më i ndjekur në mediat sociale.

Ai është makthi më i keq i një mbrojtësi dhe ka gola të garantuar, duke pasur parasysh se ai ka shënuar 799 herë në 1095 ndeshje për klubin dhe kombëtaren deri më tani në karrierën e tij.

Ronaldo aktualisht mban Rekordin Botëror ‘Guinness’ për të qenë golashënuesi më i mirë ndonjëherë në futbollin ndërkombëtar dhe është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Real Madridit pas një periudhe plot trofe që e pa atë të fitoi katër tituj të Ligës së Kampionëve në Bernabeu.

Dhe pas fitimit të gjithçkaje për të fituar dhe shënuar çdo gol për të shënuar, pyetja mbetet: a ka ndonjë gjë që ai nuk mund të bëjë?

Epo, në fakt, po ka. Është shënimi në Premier Ligë ndaj Chelseas.

Në 10 ndeshjet e ligës së parë kundër ‘Bluve’, Ronaldo nuk ka shënuar kurrë kundër tyre dhe kjo ecuri shterpë shtrihet në 14 ndeshje kur shtohen paraqitjet kundër Chelseat në Kupën FA, Kupën e Ligës dhe Superkupën angleze.

Në mbrojtjen e portugezit, goli i tij i vetëm kundër Chelseat erdhi në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 2008, kur ai hapi rezultatin në Moskë në minutën e 26-të përpara se Frank Lampard të barazonte gjërat në pjesën e parë.

Ndërsa United vazhdoi të fitonte penalltinë që rezultoi, e cila mbahet mend mirë për gabimin e John Terry-t, Ronaldo ishte i vetmi lojtar i United që humbi goditjen nga pika nga shtatë lojtarët që realizuan një.

Shenjat nuk duken të mira për 36-vjeçarin, duke pasur parasysh faktin se ai ka luftuar gjithmonë kundër bluve dhe kjo shtrirje mund të vazhdojë këtë fundjavë, kur ai dhe shokët e tij të skuadrës në United të bëjnë udhëtimin në kryeqytet për t’u përballur me Thomas Tuchel në Stamford Bridge të dielën.

Ole Gunnar Solskjaer i shkarkuar tani, shpesh e shikonte Ronaldon për të nxjerrë United nga një vrimë këtë sezon, por edhe përpjekjet e sulmuesit nuk ishin të mjaftueshme pas një numri humbjesh turpëruese – duke përfshirë një goditje 5-0 nga Liverpool, një humbje 2-0 nga Man City dhe një mposhtje 4-1 nga Watford – që përfundimisht i kushtoi norvegjezit punën e tij.

Trajneri i përkohshëm i United, Michael Carrick do të shpresojë të mbështetet te Ronaldo kur ata të përballen me kampionët në fuqi të Evropës në Bridge të dielën, por nëse rekordi i tij është diçka për t’u arritur, Carrick mund të ketë nevojë të kërkojë diku tjetër.

Në 1,187 minutat që ai luajti kundër Bluve, ai ia doli të shënoj vetëm një gol – edhe pse shumë vendimtar – kundër tyre, duke rezultuar me mesatares më të dobët të golit deri tani kundër ndonjë prej klubeve më të mira evropiane.

Nese e krahasojmë atë me rekordin krejtësisht qesharak kundër Atletico Madridit: në 35 ndeshje kundër skuadrës spanjolle – që ka një reputacion të shëndoshë në mbrojtje – Ronaldo arriti të shënojë 25 gola para tyre, duke shënuar një raport të çmendur të një goli çdo 120 minuta kundër tyre.

Ai pati fat të ngjashëm kundër Barcelonës së Lionel Messit gjatë dueleve të tyre të famshme Clasico, duke shënuar 20 herë në 34 paraqitje kundër skuadrës katalanase.

Ronaldo madje arriti të shënojë mbi një gol në një lojë kundër Bayern Munichut dhe ish-klubit Juventus, duke shënuar nëntë gola në tetë ndeshje kundër gjigantëve gjermanë dhe 10 gola në shtatë kundër ‘Zonjës së Vjetër’.

Ronaldo gjithashtu e ka gjetur të lehtë kundër gjashtë skuadrave më të mira në Premier Ligë, duke shënuar 11 herë në 19 paraqitje kundër Spurs, gjashtë në 15 ndeshje kundër Arsenalit dhe tre në pesë kundër punëdhënësve të tij aktual United.

Por kundër Chelseat ai ka pasur gjithmonë vështirësi.

Duhet thënë gjithashtu se ato 15 paraqitje kundër ‘Bluve’ erdhën për United para se ai të arrinte lartësitë e pabesueshme të golave ​​me Real Madridin dhe Juventusin më vonë në karrierën e tij.

Dhe ai ia doli të shënonte një dygolësh kundër Bluve për Realin në një miqësore para-sezonale në Miami në vitin 2013, gjë që ishte më e dukshme për Ronaldon duke bërë festën e tij të njohur ‘Siii’ për herë të parë ndonjëherë.

Por duke lënë mënjanë golat miqësore, ai rekord i padëshiruar dhe presioni i shtuar do të jetë në mendjen e tij kur të dalë në fushë në Stamford Bridge, veçanërisht duke pasur parasysh krizën në të cilën ndodhet aktualisht United.

Chelsea është i pamposhtur në 10 ndeshjet e fundit në të gjitha garat dhe aktualisht është në krye të tabelës së Premier Ligës pas 12 ndeshjeve, pasi ka fituar nëntë prej tyre.

Ashtu siç qëndron, skuadra e Chelsea-s së Tuchel-it është favorit i padyshimtë që hyn në ndeshjen e vështirë të së dielës me United në Bridge.

Por nëse United do të ketë ndonjë shpresë ose do të shkaktojë një shqetësim, ata do të kenë nevojë për figurën e tyre për të thyer rosën e tij në ligë dhe për t’i dhënë fund serisë së tij të padëshiruar që shtrihet deri në ndeshjen e tij të parë kundër Bluve më 30 nëntor 2003 – gati 18 vjet nga dita e diel. /Lajmi.net/