Pse vjellim pas konsumimit të alkoolit? – Lajmi.net
Pse vjellim pas konsumimit të alkoolit?
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 13:39, 14 September 2018
Alkooli është një pije e cila për disa njerëz ka efekt qetësues, por nuk duhet të konsumohet shpesh për shkak se mund të shkaktojë çrregullime mendore, si dhe mund të përballeni me të vjella.

Vjellja pas alkoolit është fazë e cila ndodhë pasi kjo pije është një irritues gastrik dhe ngacmon stomakun.

Me konsumin e tepërt të alkoolit do të keni telashe me tretje, dhimbje barku por edhe të përziera.

Arsyeja se pse vjellim është se alkooli kalon nga goja në ezofag, në stomak dhe hyn në zorrën e hollë, kurse krejt në fund kalon në qarkullimin e gjakut, transmeton Klan Kosova.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO