Protestat paszgjedhore në Indonezi lënë gjashtë të vdekur

11:36 | 22 Maj 2019

Gjashtë persona kanë humbur jetën dhe 200 janë plagosur gjatë tubimeve masive kundër rizgjedhjes së presidentit indonezian Joko Widodo.

Policia indoneziane konfirmoi numrin e të vdekurve bazuar në raportet nga spitalet. Ata thanë se shkaku i vdekjes ishte duke u hetuar, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Shefi i policisë kombëtare tha se publiku nuk duhet të marrë policinë përgjegjëse.

Mediat sociale janë kufizuar në disa zona për të ndalur përhapjen e thashethemeve.

Shefi i policisë kombëtare Tito Karnavian mohoi se oficerët e tij kishin përdorur municion të gjallë dhe bënin thirrje për qetësi.

“Disa kishin plagë me armë zjarri, disa kishin plagë të forta, por ne ende duhet ta sqarojmë këtë,” tha ai duke iu referuar të gjashtë të vdekurve.

Policia tha se protestat ishin planifikuar dhe “jo spontane”.

“Shumica e protestuesve erdhën nga jashtë Xhakartës”, tha Muhammed Iqbal, një zëdhënës. /Lajmi.net/