Pompeo në Indi për bisedime mbi “kërcënimet” e Kinës

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, mbërriti në Nju Delhi të hënën, si pjesë e një turneu në katër vende aziatike.

Bota

26/10/2020 12:53

Diskutimet e Pompeos do të përqendrohen në “kërcënimet” e paraqitura nga Kina.

Pompeo do të zhvillojëtakime të nivelit të lartë, pas një rritjeje të tensioneve midis Indisë dhe Kinës.

Dy demokracitë më të mëdha në botë pritet të nënshkruajnë një marrëveshje mbi bashkëpunimin në inteligjencës gjeo-hapësinore, duke hapur rrugën që Shtetet e Bashkuara të dërgojnë teknologji të sofistikuar të raketave, thanë zyrtarët.

Sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper, i cili është pjesë e delegacionit amerikan, do të diskutojë gjithashtu mënyra për të rritur bashkëpunimin midis forcave ushtarake të të dy vendeve.

Nga India, Pompeo do të shkojë në Shri Lankë, Maldive dhe Indonezi. Këto vende kanë një rol kryesor në trafikun detar të Oqeanit Indian, ku Kina ka interesat e saj.

Sekretari i Shtetit tha përpara udhëtimit se takimet e tij “do të përfshinin diskutime se si kombet e lira mund të punojnë së bashku për të penguar kërcënimet e paraqitura nga Partia Komuniste Kineze”.