Policia e Dubait do të fillojë trajnimin e oficerëve se si të pilotojnë motorët fluturues

22:29 | 8 Nentor 2018

Zyrtarët e policisë në Dubai kanë filluar trajnimin për motoçikleta me katër helika për t’i ndihmuar ata që të luftojnë krimin nga qielli.

Policia beson se S3 2019 hoverbike, projektuar nga një firmë e teknologjisë në Kaliforni , do t’i ndihmojë ata të arrijnë fusha të vështira për t’u qasur kur t’u përgjigjen emergjencave, transmeton lajmi.net.

Videoja tregon një oficer të veshur me një përkrenare motorike duke u nisur nga një fushë futbolli në një mësim fluturues në Dubai.

Hoverbikes do të jetë në veprim deri në vitin 2020 me dy ekipe që mësojnë tashmë si t’i pilotojnë ato, njoftoi CNN .

“Aktualisht ne kemi dy ekipet që tashmë janë duke u trajnuar dhe ne jemi duke rritur numrin,” tha Khalid Nasser Alrazooqi shef i policisë në Dubai.

Firma tha se mund të siguronin 30 ose 40 në Dubai nëse policia ishte e interesuar dhe tha se zbatimi i ligjit i emiratit kishte të drejta ekskluzive për të porositur sa më shumë automjete që duhej.

Civilët gjithashtu do të jenë në gjendje të blejnë pajisjen për 150,000 dollarë, por do të duhet të shfaqen për të vendosur nëse ato mund ta përdorin atë në mënyrë të sigurt.

Biçikleta me bateri mund të fluturojë deri në 40 minuta në mënyrën e saj përpara se të ketë nevojë për rimbushje.

Duke ofruar helika me tre blada mund të fluturojë në lartësi deri në 16 metra mbi tokë. /Lajmi.net/