Personat që vuajnë nga tiroidja, urgjentisht të marrin këtë vitaminë – Lajmi.net
Personat që vuajnë nga tiroidja, urgjentisht të marrin këtë vitaminë
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 17:43, 16 December 2018
Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që pastron dëme nga radikalet e lira, mbështet sistemin imunitar dhe forcon funksionin e veshkave dhe më pas të tiroides.

Po jetojmë botë stresuese, e karakterizuar me ndotje dhe toksina kimike që gjenden në secilin nga kontejnerët tanë, transmeton lajmi.net.

Sidoqoftë, tiroidja është shumë e ndjeshme ndaj toksinave. Në fakt, hulumtuesit nga Universiteti i Exeterit në Angli bënin një studim prej 4000 personash dhe zbuluan se njerëzit me sasinë më të lartë të acideve perfluorooktanoike kimike (PFOA) dhe perfluoroktaneve sulfonate (PFOS) kishin dy herë më shumë gjasa të kishin probleme tiroide se ato me sasi më të ulëta.

Për fat të mirë, me vitaminë C, mund të eliminoni dëmtimet kimike.

Këtë vitaminë mund ta gjeni në mesin e frutave, siç janë: portokajtë, kivi, ananas, grejpfrut etj. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO