Pep të marrë një thirrje të vonë për dyshen braziliane para duelit ndaj Brugges

10:50 | 18 Tetor 2021

Pep Guardiola do të marrë një vendim të vonshëm nëse Ederson dhe Gabriel Jesus duhet të luajnë në ndeshjen e Manchester City në Ligën e Kampionëve me Club Brugge të martën.

Ederson dhe Gabriel Jesus u përjashtuan nga fitorja e së shtunës në Premier League kundër Burnley pasi luajtën në një kualifikues të Kupës së Botës në Amerikën e Jugut të enjten mbrëma, me dyshen në vend që të fluturonin drejt Belgjikës.

City pastaj mori një vendim praktik që dyshja të fluturonte drejt Belgjikës përpara ndeshjes së Ligës së Kampionëve.

Kjo kishte avantazhin e shtuar për lojtarët në shmangien e nevojës për karantinë kur të ktheheshin në MB. Edhe pse ligji do t’i kishte lejuar ata të stërviteshin – apo edhe të luanin kundër Burnley – atyre do t’u duhej të kalonin pjesën tjetër të kohës në izolim për disa ditë.

Kjo ndodh sepse të dy lojtarët u përfshinë në ndeshjen e mëparshme të Brazilit në Kolumbi, një nga vendet e pakta të mbetura në listën e kuqe të udhëtimit të Mbretërisë së Bashkuar, më 10 tetor.

Disavantazhi i marrëveshjes nga pikëpamja e shefit të Citys, Guardiola është se ai do të zhvillojë stërvitjen e së hënës në Manchester para se të udhëtojë në Belgjikë.

Guardiola tha: “Ata janë në Belgjikë tani. Ata më thanë se mund të luajnë, por ne do të shohim në çfarë gjendje janë.

“Ne kemi kohë për të përgatitur seancën stërvitore, por, sepse duhet të stërvitemi këtu, ata nuk do të jenë këtu. Unë duhet të mendoj për këtë.

“Ne i dërguam atje sepse një ditë pas lojës në Bruges ata mund të kthehen dhe të bëjnë një jetë normale. Nëse do të ishin kthyer direkt në Manchester ata do të ishin izoluar në një hotel dhe ne nuk e donim këtë. Kjo është arsyeja pse ata udhëtuan për në Belgjikë.

“Ndoshta ata do të jenë në gjendje të luajnë dhe ky është një lajm i mirë.”

City, i cili arriti në finalen e Ligës së Kampionëve sezonin e kaluar, ka rënë në vendin e tretë në Grupin A pas Paris Saint-Germain dhe Brugge pasi humbi në kryeqytetin francez herën e fundit jashtë.

Me Brugge që tashmë kishte treguar aftësinë e tyre duke barazuar me PSG, Guardiola e pranon se presioni është në vazhdim e sipër para takimeve me kampionët belgë.

Guardiola tha: “Ne e duam presionin, e dua atë. Unë e di se çfarë duhet të bëjmë, duhet të fitojmë. Ne e dimë këtë.

“Është ajo që është. Ne jetojmë gjatë gjithë kohës në prag, në buzë.

“Ne nuk kemi shumë kohë, por do të shërohemi mirë dhe do të përgatitemi pak për lojën”, ka përfunduar tekniku spanjoll. /Lajmi.net