Paralajmërim nga NASA, tre asteroidë do të kalojnë pranë Tokës këtë vikend – Lajmi.net
Paralajmërim nga NASA, tre asteroidë do të kalojnë pranë Tokës këtë vikend
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 23:48, 8 November 2018
Një treshe asteroidësh të mëdhenj do të kalojnë pranë Tokës këtë fundjavë, ka paralajmëruar NASA.

NASA pret që asteroidët të bëjnë ‘afërsinë’ më të madhe me planetin tonë ditën e shtunë, transmeton lajmi.net.


Guri i  hapësirës VS1 parashikohet të kalojë nga Toka së pari nga shkencëtarët në Laboratorin e Propozimit Jet të NASA-s në Kaliforni.

Ajo do të kaloi planetin tonë në një distancë prej vetëm 861.700 milje (1.386.771 km) rreth orës 2:03 GMT (9:03 të ET) të shtunën, më 10 nëntor.

Vetëm 16 minuta më vonë, më i madhi nga tre asteroidet, 2018 VR1, do të kaloi pastaj.


Ndonëse distancat mund të duken të mëdha, Nasa i klasifikon ato si ‘qasje të ngushta’. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO