Të Infektuar: 103.124

Të Shëruar: 89.648

Të Vdekur: 2.110

Pamjet interesante të Londrës gjatë vitit 1890 – Si dukej Anglia viktoriane

16:48 | 3 Mars 2021

Imazhe mahnitëse të Londrës së 1890, kur Britania ishte superfuqi globale dhe sunduese e deteve.

Qendra e Lodrës ka qenë gjithmonë e famshme për rrjedhën e pandalur të trafikut të makinave, autobuzëve e biçikletave, që ‘lundrojnë’ çdo ditë mes saj.

Tashmë disa imazhe të reja në bardhë e zi e ngjyra minimale, tregojnë se edhe në shekullin e 19-të kryqëzimet e saj ishin po aq të mbushura ma karroca e kuaj, si dhe burra e gra të veshur me elegancë, përkundër atyre që mund të shihen sot.

Fotot e epokës janë mes koleksionit të shfaqur në Librarinë e Kongresit të SHBA, dhe tregojnë Londrën e viteve 1880-të në të gjithë shkëlqimin e saj.

Në to shihen pikat kryesore që sot janë atraksionet turistike te kryeqytetit si Albert Monument, Westminster Abbey, Hyde Park, Tower of London dhe ura London Bridge.

Në atë kohë perandoria britanike shtrihej thuajse në të gjithë botën dhe mbretëresha Victoria ishte në vitet e fundit të sundimit para vdekjes në 1901.

Kopshti Kensington
Pallati parlamentar i Westminster
Katedralja Westminster Abbey prane parlamentit
Kulla e Londres e ndertuar ne 1078 nga William Pushtuesi
Rruga tregtare Cheapside
Salla parlamentare St Stephen’s
Albert Memorial, prane Kensington Gardens
Zona qendrore Embankment ne lumin Tamiz
Bursa Mbreterore ne 1890, e themeluar ne shekullin e 16-te
Hyde Park ne 1890
Gjykata e Larte Mbreterore
Sheshi qendror Trafalgar. i emeruar ne nder te betejes se Trafalgar kunder Frances e Spanjes ne 1805
Ura Tower, e ndertuar mes 1886 e 1894
Ura me harqe mbi Tamiz qe ekzistonte nga viti 1831 deri kur u detyrua te shembej ne 1967,
Sheshi qendror Piccadilly Circus /Lajmi.net/