Të Infektuar: 41.299

Të Shëruar: 26.453

Të Vdekur: 1.062

Një tërmet 6,6 ballë Rihter godet brigjet e Indonezisë

12:42 | 7 Korrik 2020

Një tërmet me magnitudë 6,6 ballë të shkallës Rihter goditi sot brigjet e ishullit Java në Indonezi, njoftoi observatori amerikan USGS, por nuk ka shkaktuar shumë dëme, sipas autoriteteve lokale.

”Tërmeti i fortë ndodhi në një thellësi prej më shumë se 500 kilometrash”, theksoi USGS dhe është ndjerë në disa rajone të arkipelagut.

Epiqendra u lokalizua 100 kilometra nga qyteti i Batang-ut rreth orës 22:54 GMT.

“Nuk ka rrezik për cunami dhe deri tani nuk kemi pasur njoftime për dëme”, theksoi Rahmat Triyono, zëdhënës i agjencisë indoneziane të gjeofizikës.

Në 2018, një tërmet me magnitudë 7,5 ballë, i pasur nga një cunami në ishullin e Celebes shkatërroi rajonin e Palu dhe shkaktoi 4 300 të vdekur dhe të zhdukur/AFP.