Një lugë nga kjo para se të bini në gjumë dhe nuk do të sëmureni kurrë më

Është e rëndësishme të ndërmerret ndonjë vendim menjëherë pas shfaqjes së simptomave të gripit.

Lifestyle

03/01/2019 19:13

Andaj, ekziston një recetë shumë fleksibile për shërimin e gripit njëherë e përgjithmonë, transmeton lajmi.net.

Para së gjithash, është e rëndësishme që në rast gripi të shtoni shafran të Indisë në ushqimin tuaj ose të përdorni çajin e xhenxhefilit.

Agjentët bakterial të këtyre dy ushqimeve iu ndihmojnë në luftën kundër ftohjes, kollitjes dhe gripit.

Sidoqoftë, ndiqini hapat e mëposhtëm për ta gatuar recetën e sipërpërmendur:

Përbërësit

½-ta e filxhanit mjaltë

½-ta e filxhanit lëng limoni

Thërmia nga lëkura e limonit

1 – 2 lugë gjelle xhenxhefil të freskët

1 ose ½-ta e lugës së gjellës shafran i Indisë

Piper i zi

Udhëzimet

Përzieni të gjithë përbërësit së bashku

Ngrohini me ujë të mjaftueshëm për disa gota çaj

Shto gjysmën e përzierjes në filter çaji

Hiqeni sitën me pulpë xhenxhefili. /Lajmi.net/