Nga 8 dhjetori deri më sot, si u rrit koronavirusi në mënyrë globale

13:21 | 26 Shkurt 2020

Koronavirusi filloi në dhjetor në qytetin qendror kinez të Wuhan, provincën Hubei.

Tani, janë prekur në 40 vende dhe territore të tjera, dhe po përhapet në Evropë dhe Lindjen e Mesme, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

Shikoni se si arritëm këtu:

8 dhjetor: Pacienti i parë zhvillon simptoma të koronavirusit në Wuhan.

31 dhjetor: Rastet më të hershme të virusit të raportuara në Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH).

1 janar: Tregu i detit dhe kafshëve të egra në Wuhan, ku shpërthimi besohet të ketë origjinën, është mbyllur për dezinfektim.

7 janar: Autoritetet kineze konfirmojnë se e kanë identifikuar virusin si një koronavirus të ri.

9 janar: Personi i parë vdes nga virusi, megjithëse vdekja e tij nuk u njoftua deri më 11 janar.

13 janar: Tajlanda raporton rastin e saj të parë – një shtetas kinez që kishte mbërritur nga Wuhan.

16 janar: Japonia konfirmon rastin e saj të parë.

21 janar: Shtetet e Bashkuara konfirmojnë rastin e parë.

23 janar: Wuhan dhe disa qytete të tjera janë vendosur në mbyllje, dhe festimet e Vitit të Ri Hënor anulohen në të gjithë Kinën. OBSH thotë se virusi nuk është akoma një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar.

28 janar: Numri i vdekjeve kap 100. Numri i rasteve të konfirmuara në territorin e Kinës kapërcen shpërthimin e sindromës vdekjeprurëse të rëndë të frymëmarrjes 2003 (SARS).

30 janar: OBSH shpall një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar.

2 shkurt: Një burrë kinez vdes në Filipine – vdekja e parë e koronavirusit jashtë Kinës.

4 Shkurt: Anija e lundrimit Princesha Diamond është vendosur nën karantinë në Gjirin Yokohama të Japonisë me më shumë se 3.700 njerëz në bord.

6 shkurt: Numri i të vdekurve kap 500 në botë.

7 Shkurt: Doktori kinez i bilbilit kinez Li Wenliang, i cili u vu në shënjestër të policisë Wuhan, vdes nga koronavirusi. Media sociale kineze është përmbytur nga pikëllimi, zemërimi dhe thirrjet për lirinë e fjalës.

8 shkurt: Ambasada e SHBA në Pekin konfirmon se një shtetas amerikan vdiq në Wuhan më 6 shkurt, duke shënuar vdekjen e parë të konfirmuar të një shtetasi jo-Kinez.

11 shkurt: Numri i të vdekurve arrin 1.000 në nivel global. OBSH emëron koronavirus Covid-19.

15 shkurt: Konfirmohet vdekja e parë e koronavirusit në Evropë.

17 shkurt: Pasagjerët amerikanë në Princesha Diamanti janë evakuuar jashtë Japonisë.

20 shkurt: Numri i të vdekurve kap shifrën e 2,000 globalisht.

23 shkurt: Rastet në Korenë e Jugut rriten 600 të kaluara pasi disa qindra infeksione të reja u raportuan në 48 orë, me më shumë se gjysmën e rasteve të lidhura me një degë të një grupi fetar. Italia gjithashtu sheh një sulm – rastet rriten nga tre në 152 gjatë të njëjtës fundjavë. /Lajmi.net/