Ndalet Twitter-i i vajzës shtatë vjeçare që paraqiste tmerrin e luftës në Aleppo (Foto)

16:50 | 5 Dhjetor 2016

Llogaria e Twitter e vajzës shtatë vjeçare nga Aleppo lindore, e cila tërhoqi vëmendjen e botës duke përshkruar jetën në ketë zonë është ndaluar nga një ofensivë e ushtrisë siriane, shkruan BBC.

Bana Alabed me ndihmën e nënës së saj e cila është profesoreshë e anglishtes gjithçka çka ka ndodhur në Aleppo e ka publikuar në Twitter, transmeton lajmi.net.

Megjithatë llogaria e saj është fshirë të dielën kur trupat e ushtrisë siriane kanë hyrë në qytet ndërsa në Twitti-in e fundit që e ka shkruar  nëna e saj Fatema thuhet: Jemi të sigurt se tash ushtria do të na zë rob. Shihemi në një ditë tjerë botë e dashur. Përshëndetje-Fatema”.

Sipas BBC llogaria e Bana Alabed në Twitter ka pasur më shumë se 100 mijë ndjekës.

Nëna e vajzës në një intervistë për BBC gjatë tetorit ka thënë qëllimi i saj është që “bota ta dëgjojë zërin e tyre”.

Ato çdo ditë kanë shkruar për jetën në luftë. Në nëntor ajo ka shkruar se është qëlluar shtëpia e tij dhe se ka “parë vdekjen me sy” ndërsa në një tjetër ka shkruar se i është vrarë shoqja.

Ndërsa në një video xhirim në të cilin shihet me të vëllanë thotë: “Vizatim me vëllain para se të arrijnë aeroplanët”. /Lajmi.net/

a2zwo5mde6irs1sgw5smjtl8oppls-o-large bana_syrian_charity_cb_c214bab8866893bb5ac7e128d313bd00-nbcnews-ux-600-480 417704 8060474-3x2-700x467 7900710-3x2-700x467 a_ov_bana_161004-nbcnews-ux-1080-600 38d7a8e100000578-3809920-image-a-21_1474986815188 syrian-girl-with-siblings bana4_8a2fd9098cb5a9908da501b2fb658ed9-nbcnews-ux-2880-1000 161004005327-syria-aleppo-girl-bana-al-abed-karadsheh-pkg-00013424-large-169