Mos flini më pak se kaq orë gjumë, mund ta merrni kancerin – Lajmi.net
Mos flini më pak se kaq orë gjumë, mund ta merrni kancerin
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 18:42, 11 February 2019
Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar se pagjumësia mund të dëmtojë ADN-në përgjithmonë dhe të rrisë rrezikun e kancerit.

Mungesa e gjumit mund të çojë, si pasojë, sipas hulumtuesve, deri në sëmundje gjenetike, transmeton lajmi.net.

Ky studim është i pari i natyrës së vet, andaj duhet kryer hulumtime të tjera në lidhje me problemin.

Studimi u përqëndrua tek mjekët, të cilët nuk mund të përshtatnin gjumin për shkak të punës.

Sasia e rekomanduar për të bërë gjumë, sipas studiuesve, është 7 orë. Bërja e gjumit më pak se kaq mund të shpie në problemet e lartcekura.  /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO